Zobral mu ich šéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ), pričom minister vnútra Roman Mikulec z OĽaNO proti rozhodnutiu neprotestoval. Krátko nato už šéf ÚOÚČ Radoslav Štrba aj jeho zástupcovia na svojich miestach skončili. Najvyšší predstavitelia polície na čele s Lučanským prišli o ochranku na začiatku mája. Mikulec odmietal, že by išlo o jeho rozhodnutie a tvrdil, že to je v kompetencii riaditeľa ÚOÚČ Štrbu.
Ten po pár dňoch vo funkcii od kontroverzného rozhodnutia končí spolu s dvomi zástupcami Karolom Kučákom a Ladislavom Odlerom. Podľa portálu topky.sk odišli na vlastnú žiadosť. Spúšťačom malo byť zrušenie ochranky Roberta Fica, ku ktorému došlo po dvoch rokov predlžovania po nástupe nového ministra.
„Minister vnútra SR Roman Mikulec po nástupe do funkcie požiadal vedenie Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, aby predložilo návrh na optimalizáciu svojej služby a procesov. Minister očakával konkrétne návrhy zlepšení, ktoré by mali pozitívny dopad ako na chod úradu pre ochranu, tak na zlepšenie vnímania úradu verejnosťou,“ vysvetľuje hovorca rezortu Petar Lazarov. „Vzhľadom na to, že k vypracovaniu tekéhoto balíka opatrení neprišlo, minister Mikulec sa dohodol s vedením ÚOÚČ na uvoľnení z funkcií,“ dodal.
Teraz je na stole otázka, či bude vedenie polície žiadať o opätovné pridelenie ochranky. Celkovo má ísť o minimálne piatich ľudí vrátane šéfa NAKA či policajnej inšpekcie. „V prípade, že ktokoľvek požiada o poskytnutie služieb úradu a minister vnútra bude s touto požiadavkou súhlasiť, úrad mu príslušnú službu poskytne,“ skonštatovala Petra Friese z tlačového odboru rezortu. Polícia sa k otázkam nevyjadrila.
Už dlhšie sa pritom špekuluje o spore Lučanského s ministrom vnútra. Mikulec totiž má rozhodnúť o tom, či skončí na čele polície. Odvolať ho môže len za prísnych podmienok a so súhlasom troch pätín členov parlamentného výboru pre obranu. Koalícia pritom rieši aj možnú zmenu zákona, keďže sa netají tým, že Lučanského by chcela vymeniť.