Ako ovplyvní finančné zdravie slovenských rodín, dostupnosť bývania a spotrebných úverov? Spoluzakladateľ finančno-poradenskej spoločnosti Partners Group Ján Müller (42) v rozhovore pre Nový Čas hovorí aj o tom, prečo bude viac ako inokedy dôležité mať finančný plán a myslieť na budúcnosť.
Aké dosahy bude mať na ekonomiku dvojmesačné vypnutie?
- K dnešnému dňu máme čísla len k indexu spotrebiteľskej a priemyselnej dôvery. Tie sú, logicky, historicky najnižšie. Ale je veľmi predbežné hovoriť o dosahoch, pretože napr. nezamestnanosť môže mať svoj vývoj. Keď firmy v najbližšom kvartáli nebudú mať objednávky, tak dosah na nezamestnanosť bude viditeľný až o štyri a viac mesiace.
Ľudia teda môžu začať prichádzať o zamestnanie o 4 mesiace?
- Dosahy krízy môžeme pokojne vidieť aj na konci roka, dokonca až v budúcom roku. Sme jedna z najotvorenejších ekonomík spolu so Singapurom a Hongkongom a veľmi bude záležať na tom, ako sa s pandémiou vysporiadajú ekonomicky krajiny, na ktoré sme najviac naviazaní, predovšetkým Nemecko.
Prečo?
- Pozrime sa napríklad na automobilový priemysel. V apríli sme mali vyrobiť 140 000 kusov áut, nevyrobili sme ani jedno. Automobilový priemysel je závislý tak od úrovní ponuky, ako aj dopytu, čo znamená, že pre nás má veľký význam úspešnosť autosalónu v Luxembursku, nákup automobilov v Španielsku či v Taliansku.
V apríli zo 150 000 automobilov, ktoré sa predávali priemerne mesačne v Taliansku, sa predalo 4 367. V Británii sa predávalo mesačne za posledných desať rokov v priemere 190 000 áut mesačne, v apríli sa predalo len 4 600. Čiže od toho, ako sa rozbehne spotreba v týchto krajinách, bude závisieť, ako sa ekonomicky bude dariť nám.
Boli slovenské rodiny pripravené na krízu?
- Vôbec nie. Podľa štatistík z minulého roka o finančných rezervách Slovákov o pripravenosti na nečakané udalosti vyplýva, že len jedna pätina bola pripravená na udalosť v dlhšom časovom horizonte ako 6 mesiacov, a až jedna pätina nebola pripravená vôbec, teda by nezvládli bez príjmu ani mesiac.
Čo znamená byť pripravený?
- Rezerva sa počíta podľa finančných výdavkov domácnosti, čo znamená, že ekonomicky zdravá domácnosť by mala mať aspoň 6-mesačné rezervy na nečakané udalosti. Len dve tretiny domácností majú nejaké rezervy na 2-3 mesiace.
Budú mať ľudia v nasledujúcom období problém dostať hypotéku či spotrebný úver?
- K dnešnému dňu 139 000 Slovákov a 7 000 firiem požiadalo o odklad splátok na svojich úveroch. Bude zaujímavé sledovať vývoj, pretože väčšina odkladu splátok podľa našich analýz nesúvisí zatiaľ s tým, že by ľudia mali problém splácať, ale skôr s tým, že nemajú dôveru v budúcnosť, majú obavy a špekulujú, že radšej si splátky odložím, možno bude horšie.
Ale sú medzi nimi aj takí, ktorí si splátky odložili, ale nechápali, že ide o odklad, že nik im úver neodpustil a že na konci úverového obdobia budú musieť úver doplatiť. Buď si predĺžia splácanie, alebo si zvýšia splátku. Ide o bezprecedentný krok zo strany bánk. Deväť mesiacov im klienti nebudú platiť ani úrok, ani istinu. Je to ako keby ste 9 mesiacov pracovali bez príjmu.