Opačný názor ako zvyšok vládneho zoskupenia má ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (45), podľa ktorej by nebolo správne, ak by prokurátorom šéfoval človek, ktorý nikdy nerobil ich prácu. So šéfkou rezortu spravodlivosti navyše súhlasí aj prezidentka Zuzana Čaputová (46). Kto je za Lipšica a kto proti? Generálny prokurátor Jaromír Čižnár končí po siedmich rokoch vo funkcii teraz v lete.
Medzi kandidátmi sa spomínajú ako jeho náhradníci viacerí elitní prokurátori, no prekvapivo aj exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic, ktorý sa aktuálne venuje advokácii. Ten má podporu aj od premiéra Igora Matoviča aj napriek tomu, že nikdy nevykonával funkciu prokurátora. A to je problém - ak by ho vláda chcela pretlačiť do kresla generálneho prokurátora, musela by zmeniť zákon. Proti tomu sa ohradila nielen ministerka spravodlivosti, ale aj rada prokurátorov.
Mária Kolíková tvrdí, že zmenu zákona o voľbe generálneho prokurátora nemyslela tak, že sa do voľby budú môcť dostať aj neprokurátori. „Pod voľbou kandidátov som mala na mysli proces, to znamená aj verejné vypočutie. Ani vo sne mi nenapadlo, že niekto by to mohol interpretovať inak,“ povedala Kolíková v rozhovore pre aktuality.sk. „Všetkým koaličným stranám sme umožnili, aby mohli pripomienkovať túto časť. Nikto ani raz nespomenul takúto interpretáciu,“ dodala.
V neprospech Lipšica hovorí aj fakt, že bol dvojnásobným ministrom, jeho stranu NOVA prichýlilo Matovičovo OĽaNO a má úzke kontakty na súčasnú vládu. „Generálny prokurátor už pri svojom nástupe do funkcie nesmie vzbudzovať podozrenia týkajúce sa možného konfliktu záujmov vzhľadom na jeho minulosť. Sme presvedčení, že prokuratúra takýmito osobnosťami disponuje, pričom niektoré z nich už boli mediálne prezentované,“ uviedla vo vyhlásení rada prokurátorov.
Konflikt záujmov
Do konfliktu záujmu by sa ako generálny prokurátor mohol dostať aj vzhľadom na to, že ako advokát vystupuje na súde vo viacerých citlivých a celospoločenských kauzách - napríklad zastupuje rodinu zavraždeného novinára Jána Kuciaka alebo lupiča z domu, v ktorom jeho komplic zavraždil advokáta Ernesta Valka. Nehovoriac o tom, že z politiky odišiel v roku 2016 po tom, čo zrazil chodca, za čo bol odsúdený na tri roky a momentálne je v podmienke na skúšobnú lehotu päť rokov.
Na druhej strane jeho zástancovia oceňujú jeho skúsenosti v boji proti zločinu. „Mojím bojom je už takmer 20 rokov boj proti mafii – tej hrubokrkej, ale aj tej v nažehlených bielych golieroch. Boj proti mafii pokračuje,“ napísal Lipšic s tým, že v posledných dňoch rozmýšľal o tom, čo bude robiť ďalej.
Nedávno Lipšic povedal, že registruje, že vo vládnom programe je návrh zmeniť viaceré parametre voľby generálneho prokurátora. „Otvoriť ju aj pre neprokurátorov a zvýšiť počet subjektov, ktoré môžu navrhovať kandidátov,“ skonštatoval Lipšic a proti kandidatúre sa nevyhranil.