V dôsledku koronavírusu boli klasické návštevy úplne zrušené. Väzni tak ostali bez kontaktu so svojimi najbližšími. ZVJS preto prichádza s novým projektom videonávštev. Tie sú určené pre všetky väznené osoby v čase, ktorý stanoví riaditeľ ústavu, prípadne ním určený príslušník. Kto ich môže využiť a aké sú pravidlá?
Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) prichádza s novinkou, aby zmiernil dosah nariadení, v rámci ktorých boli zrušené návštevy väznených osôb a rozhodol sa zaviesť videonávštevy. Informačná kampaň už prebehla a to znamená, že väznené osoby si môžu podať žiadosť o jej realizáciu. „Projekt je krokom, ktorý vnímajú väznené osoby a ich blízki ako pozitívny,“ uviedla hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.
Ako dodala, videonávštevy sa budú realizovať cez skype v trvaní 20 minút. „Väznená osoba môže viesť videohovor len s jedným skype kontaktom. Tejto osobe bude poskytnuté skype konto ústavu, na ktoré schválená blízka osoba musí zavolať v čase vopred dohodnutom,“ vysvetlila Kacvinská. Ak sa blízka osoba oneskorí a zavolá s časovým omeškaním, na rozhovor ostane len zostávajúci čas.
Podľa jej slov môže byť v rámci jednej videonávštevy na strane skype kontaktu prítomných najviac 5 osôb, to neplatí pre osoby mladšie ako 15 rokov. Videonávštevy sú určené pre všetkých väzňov v čase, ktorý stanoví riaditeľ ústavu alebo ním určený príslušník. „O videonávštevu môže väzeň požiadať minimálne raz za mesiac. Mladiství a odsúdení, ktorí sú umiestnení v otvorenom oddelení výkonu trestu, majú nárok na videonávštevu raz týždenne, tiež 20 minút,“ doplnila.
Väzni si musia podať žiadosť
Skôr než bude môcť väzeň prijať videonávštevu, musí predložiť žiadosť príslušníkovi, ktorý určí jej termín a čas a pridelí skype konto ústavu. „Takto vyplnenú pozvánku väzeň zašle poštou osobe, s ktorou sa chce skontaktovať,“ vysvetlila Kacvinská. Počas videonávštevy bude príslušník zboru dohliadať nad dodržiavaním pravidiel videonávštevy. „S uskutočnením prvých videonávštev začneme už tento týždeň,“ uzavrela hovorkyňa ZVJS Kacvinská.
Skype kontaktom väzňa môže byť:
a) akákoľvek osoba - v prípade obvineného
b) blízka osoba alebo iná osoba povolená riaditeľom ústavu - v prípade odsúdeného
c) osoba, s ktorou súhlasí orgán činný v trestnom konaní alebo súd v prípade:
- obvineného v kolúznej väzbe
- osoby v predbežnej väzbe, vo vydávacej väzbe a vo väzbe na zabezpečenie výkonu cudzieho rozhodnutia
- odsúdeného, proti ktorému sa vedie trestné stíhanie, je splnený dôvod väzby a súd rozhodol o uložení obmedzení