Technológiu sa však rozhodli modifikovať a za osem týždňov vyrobili funkčný pľúcny ventilátor. Oproti tým bežným, elektrickým, má niekoľko výhod - dá sa preniesť a použiť kdekoľvek, je odolný, jednoducho sa ovláda a je bezpečný pred možným prehriatím a vznikom požiaru. Nechýba ani inovácia prepojenia prístroja s mobilným telefónom či iným zariadením pre lekárov.
Tím inovátorov a strojárov Strojníckej fakulty TUKE pracoval na výrobe pneumobilu, ktorým sa chceli prezentovať na celosvetovej súťaži. Pre koronakrízu sa súťaž zrušila a vývoj špeciálneho vozidla musel ísť zatiaľ bokom. Dekan fakulty Jozef Živčák prezradil, že ich tím sa vzhľadom na avizovaný nedostatok pľúcnych ventilátorov na Slovensku i v zahraničí pustil do vývoja vlastného prístroja. Strojári tak presedlali z automobilového priemyslu na medicínsky. „Vylepšili sme jednotlivé konštrukcie a výkony pre medicínske procesy,“ vysvetlil Živčák.
Vhodný aj do terénu
Konštruktér a vedúci projektu Michal Kelemen priblížil, že ich pľúcny ventilátor na princípe pneumatického pohonu je určený najmä ako núdzové zariadenie v prípade dlhotrvajúcej koronakrízy, ďalšej vlny či iných pandémií. Podľa jeho slov to pomôže v hraničných situáciách, keď sa lekári pre nedostatok prístrojov musia rozhodnúť medzi jedným životom spomedzi dvoch pacientov.
„Vďaka nášmu prístroju budú môcť mať v zálohe ventilátor pre ľahšie prípady. Dá sa ľahko, rýchlo a lacno vyrobiť. Výhodou je aj to, že je mobilný a dá sa použiť aj priamo v teréne,“ uviedol Kelemen. Prístroj je vyrobený z priemyselných a certifikovaných komponentov skonštruovaných na nepretržitú prevádzku a nehrozí mu prehriatie.
Odborník zdôraznil, že pri vývoji spolupracujú s lekármi - zisťovali, čo od prístroja očakávajú a s akými parametrami. V práci ich povzbudil aj hlavný anestéziológ Slovenska, ktorý prístroj zhodnotil pozitívne. Dekan Živčák na záver doplnil, že po príprave technickej dokumentácie a materiálových listov o prvkovej výbave zariadenia požiadajú o certifikáciu na úrovni, aby mohli ventilátor predávať aj do zahraničia. Konkrétnu hodnotu prístroja zatiaľ prezrádzať nechcel. „Určite však budeme konkurencieschopní s akýmkoľvek pľúcnym ventilátorom na svete,“ zakončil.
Princíp pľúcneho ventilátora
- funguje na báze pneumatických prvkov
- výkonným modulom je pneumatický motor, môže byť napájaný variantne - v interiéri nemocnice sa napája na technický rozvod vzduchu
- využíva vlastný kompresor a vlastný zdroj napájania
- vykonáva tzv. asistovanú ventiláciu - nenastavujú sa 2 krajné hodnoty v respiračnom priestore, ale dodáva toľko vzduchu do pľúcnej komory, koľko potrebuje pacient v reálnom čase a nádychu