Pandémia koronavírusu však načas zastavila možnosť, aby otcovia boli pri pôrode. Po minulotýždňovom zmiernení opatrení už nič nebránilo tomu, aby bol Ivan pri tom, keď sa malá Ivanka vypýta na svet. V šačianskej pôrodnici šlo o jeden z prvých pôrodov, pri ktorom opäť povolili prítomnosť otca priamo v sále. Čo všetko musí budúci tatino či iný sprievod splniť?
Prísne hygienické opatrenia umožňujú rodiacim mamičkám mať pri sebe partnera či ďalšiu osobu len od 11. mája. „Termín som mala v stredu, takže príliš som to nenaťahovala. Ivanka dostala meno po otcovi. Mala 3 630 gramov a 51 centimetrov,“ hovorí šťastná mamina Martina. Ako dodáva, je zdravá, avšak veľmi sa tešila, že manžel Ivan (32) stál pri nich.
„Nebola to pritom jeho premiéra, lebo v tej istej pôrodnici pred tromi rokmi nechýbal ani pri príchode nášho prvorodeného syna Dominika,“ povedala Novému Času mladá mamička z obce Valaliky pri Košiciach. To, že mohli byť v tejto intímnej chvíli spolu, si obaja rodičia pochvaľovali. „Manžel bol trochu sklamaný, lebo to vyzeralo tak, že jeho prítomnosť možná nebude, ale napokon to vyšlo,“ vydýchla si spokojne.
Platí zákaz návštev
Ako prezradila, zvládol to dobre a vrelo odporučila prítomnosť partnera aj druhým rodičkám. „Už len to, že je niekto blízky pri vás, je výraznou pomocou a psychickou podporou,“ dodala. Pri Martine pobudla jej polovička celkovo zhruba jednu šichtu, teda asi osem hodín! Napriek postupnému uvoľňovaniu opatrení v tejto nemocnici ale naďalej platí prísny zákaz návštev.
„Vzhľadom na pozitívny vývoj situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a znižujúci sa počet nakazených pacientov sme prehodnotili prítomnosť otca či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Najmä vzhľadom na psychickú pohodu rodičiek a pozitívny vplyv takejto formy opory na vývoj pôrodu,“ povedal prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Šaci Ján Richnavský.
Ako dodal, platia však pravidlá, že k dispozícii musí byť voľný pôrodný box, v ktorom je rodička so sprievodom izolovaná. Musí to však byť osoba, ktorá žije v jednej domácnosti s budúcou mamičkou. „Sprievod musí prejsť pri vstupe do nemocnice triedením, odmerajú mu teplotu a odoberú epidemiologickú anamnézu. Takisto podpíše tlačivo, že neprišiel do priameho kontaktu s ochorením COVID-19,“ uzavrel prednosta.Blízku osobu je možné mať pri sebe aj v bratislavských nemocniciach. „Pri pôrode budúcich mamičiek môže byť prítomný partner, manžel či iná osoba, avšak za dodržania prísnych hygienických podmienok. Samozrejmosťou je rúško a dotyčný nesmie mať žiadne príznaky ochorenia,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská.
Čo treba dodržiavať
- sprievod musí prejsť pri vstupe do nemocnice triedením
- potrebné je odmerať mu teplotu
- odoberie sa tiež epidemiologická anamnéza
- podpíše tlačivo, že neprišiel do priameho kontaktu s ochorením COVID-19
- samozrejmosťou je rúško
- nesmie javiť žiadne známky ochorenia