Sú to zrkadlá našej minulosti. Na Slovensku máme veľa historických stavieb, pričom niektoré z nich sú v prírode a tieto skanzeny ľudovej architektúry ukazujú zaujímavým spôsobom, ako žili naši predkovia.
Vo väčšinou skromných príbytkoch vidno, aké nástroje používali aj kde spali. Nový Čas prináša najkrajšie skanzeny, ktoré môžete navštíviť aj so svojími blízkymi.
Múzeum ľudovej architektúry
Stará Ľubovňa
Otvoriť galériu
Život na dedine v minulosti približuje návštevníkom múzeum ľudovej architektúry pod hradom. Patrí k najmladším na Slovensku. Dominantou je zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi.
Skanzen Stará Ľubovňa.
Zdroj: nov
Ako je starý:
- 1985
Koľko stavieb sa v ňom nachádza:
- 32 objektov
Čo v ňom nakrúcali:
- Jánošík – pravdivá história + diel Četníckych humoresiek.
Koľko ľudí v ňom žilo:
- Kedysi žilo v objekte približne 15 ľudí, presne sa to nedá určiť
Múzeum Liptovskej dediny
Pribylina
Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. – 16. storočia a je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským. V múzeu je vytvorená aj zooexpozícia, kde sa prezentuje chov domácich zvierat.
Ako je starý:
- Jeho stavbu odsúhlasila vláda v roku 1964 a práce na ňom sa začali v roku 1972, no otvorili ho až v roku 1991. Na mieste, kde predtým nebolo žiadne obydlie ani osada
Koľko stavieb sa v ňom nachádza:
- Preniesli viac ako 40 objektov zo zatopených dedín Liptovskou Marou. Najnovším prírastkom je lesná železnička.
Čo v ňom nakrúcali:
- Najznámejší film, ktorý sa tu točil, je Bathory od Juraja Jakubiska.