Sú to zrkadlá našej minulosti. Na Slovensku máme veľa historických stavieb, pričom niektoré z nich sú v prírode a tieto skanzeny ľudovej architektúry ukazujú zaujímavým spôsobom, ako žili naši predkovia.
Chalúpka Marikovských tradícií
Dolná Mariková
Chalúpka plná tradícií, krojov, originálnych nástrojov a zariadenia, je otvorená z úcty k predkom s láskou pre naše deti, aby vedeli, cítili a ctili, ako žili ich pradedovia a prababky.
Ako je starý:
- Vek domčeka v Dolnej Marikovej sa odhaduje na 147 rokov
Koľko stavieb sa v ňom nachádza:
- Jedna. V dome sa nachádza zariadená časť s dvomi izbami aj prístrešok pre hospodárske zvieratá a uskladnenie náradia. Expozíciu však plánujú rozšíriť. „Ešte mám vyše storočnú stolársku dielňu, všetko vybavenie,“ povedala Ľubka Jenčíková (65), ktorá ho priviedla k životu.
Koľko ľudí v ňom žilo:
- V chalúpke žila jej pôvodná majiteľka, ktorá však bola bezdetná. „Jeho majiteľka nemala deti, tak sa to rozpadlo,“ prezradila Jenčíková. „Keď zomrela, tak sme sem nasťahovali jednu babku,“ dodala. Po jej smrti niekoľko rokov zostala opustená.
Čo v ňom nakrúcali:
- V roku 2019 vydala Ľubka Jenčíková spolu so svojou dcérou fotografkou Lubie Sutton knihu Zabudnuté čaro našich predkov. Obsahuje príhody zo života a fotky s vyše 150 dobrovoľníkmi.
Expozícia ľudovej architektúry a bývania
Vihorlatského múzea v Humennom
Stavby sú postavené prevažne z dreva, kameňa, hliny a slamy. Najstarší obytný dom pochádza z konca 19. storočia z obce Klenová. V areáli sú aj hospodárske objekty - vodný mlyn, kováčska dielňa, sýpka, senník či studňa. Najstaršou stavbou a národnou kultúrnou pamiatkou je drevený kostolík svätého Michala Archanjela z roku 1764.
Ako je starý:
- Otvorili ho v roku 1985
Koľko stavieb sa v ňom nachádza:
- V skanzene sa nachádza 16 inštalovaných objektov
Koľko ľudí v ňom žilo:
- Nežili v ňom ľudia, ide o rôzne staby zo Slovenska.
Čo v ňom nakrúcali:
- Film o rektorovi Petrohradskej univerzity Michalovi Baluďanskom aj videoklip hudobnej skupiny Mafia Corner Slovensko.
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry
Brhlovce
Usadlosť v obci leží nad severným okrajom Ipeľskej pahorkatiny v rozsiahlej geologickej oblasti vulkanického pôvodu formovanej treťohornou sopečnou činnosťou. Pamiatkový ojedinelý úkaz ľudovej architektúry nazvali súborom skalných jaskynných obydlí. Priestory v Brhlovciach boli trvale obývané v niekoľkých prípadoch ešte v 70. rokoch 20. storočia.
Ako je starý:
- Kamenné obydlia spomína polyhistor Matej Bel vo práci Notitia Hungariae Novae Historico-Geographica v roku 1742. Predpokladá sa, že pôvodne vínne pivnice sa začali používať na bývanie medzi najchudobnejšou vrstvou.
Koľko stavieb sa v ňom nachádza:
- Jeden rozľahlý objekt má 10 metrov vysokú skalnú stenu za domom.V nej sú vytesané priestory v dvoch úrovniach.V prednej časti dvora stojí kamenný murovaný domček z 19. storočia. Najmladšou stavbou usadlosti je dom z roku 1932.
Koľko ľudí v ňom žilo:
- V 1. polovici 20. storočia žili na spoločnom dvore 3 samostatné rodiny.
Čo v ňom nakrúcali:
- One day I´ll become je slovenský remake ságy Star Wars