V projekte „Tablet od srdca“ sa spojilo niekoľko spoločností a neziskových organizácií, aby izolovaní klienti mohli čo najskôr opäť nadviazať čo najprirodzenejšie spojenie so svojimi blízkymi.
V zariadeniach sociálnych služieb podmienených odkázanosťou žije na Slovensku takmer 46 000 odkázaných občanov. Stále v nich platí absolútny zákaz návštev a na mnohých miestach sú obmedzené i skupinové denné aktivity klientov. Aby túto neľahkú situáciu klienti, zväčša seniorskí a ich rodiny lepšie zvládali, iniciovala spoločnosť Philip Morris Slovakia projekt darovaných tabletov „Tablet od srdca“. Ten umožní vzájomné prepojenie klientov s rodinami a priateľmi pomocou videohovorov, pretože vizuálny kontakt, teda kontakt „z očí do očí“, je podľa mnohých štúdií veľmi dôležitý pre zvládanie stresových stavov a lepší psychický stav.
„Uvedomujeme si, aká ťažká pre klientov, ale aj ich rodiny musí súčasná situácia byť a ako silno sa ich vzájomné odlúčenie dotýka, preto sme sa rozhodli pomôcť,“ hovorí Andrea Gontkovičová, generálna riaditeľka Philip Morris, a dodáva: „Aj starší ľudia potrebujú svojich blízkych vidieť a vnímať ich emócie, hoci sprostredkovane. Písomný kontakt alebo telefonát v súčasnej dobe klientom nestačí.“ Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR prevzala od Philip Morris Slovakia celkom 550 tabletov, ktoré táto spoločnosť do jednotlivých zariadení začala doručovať už naprogramované a aj zaškolí k ich obsluhe personál.
Na projekte sa podieľa aj spoločnosť Mall Group, dodávateľ tabletov, a spoločnosť Slovak Telekom, ktorá do všetkých tabletov venovala SIM karty s dátovou konektivitou. Denník Nový čas je mediálnym partnerom projektu. „Je to taký komunikačný most. A mosty sa musia v núdzovom stave stavať rýchlo,“ oceňuje nápad a pomoc niekoľkých firiem Anna Ghannamová, prezidentka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR, ktorá sa v projekte stala prostredníkom a odborným garantom medzi darcami a samotnými poskytovateľmi.
Zámer bol už v pilotnej fáze úspešne overený v sieti ôsmich zariadení Alzheimer Home pre klientov s Alzheimerovou chorobou a inými typmi demencií v Českej republike. Každý domov bol vybavený tabletom s komunikačnou aplikáciou WhatsApp, ktorý rodinným príslušníkom umožňuje zavolať na určené telefónne číslo a prostredníctvom vlastného smartfónu sa tak za pomoci personálu domova videohovorom priamo spojiť so svojím blízkym. Podľa predsedu správnej rady ústavu Borisa Šťastného sa projekt stretol s obrovským záujmom. „Denne na každom z tabletov prebiehajú desiatky hovorov rodín s našimi klientmi. Seniorom táto pomoc prináša lásku, radosť a nádej,“ uviedol.