Športoví odborníci, ktorí sa v náročnej situácii nevzdali a napriek zatvoreniu športovísk motivovali seba a aj svojich zverencov k aktívnemu pohybu, už majú financie z rezervného fondu Pripravení pomáhať na svojich účtoch.
Správna rada Nadácie SOŠV rozdelila medzi 34 športových odborníkov sumy od päťsto do tisíc eur. Financie dostali nielen tréneri, ale medzi vybranými boli aj športový psychológ, kondičná špecialistka či fyzioterapeutka. Tréneri zastupovali široké spektrum športov – atletiku, plávanie, volejbal, športovú gymnastiku, ľadový hokej, karate, aikido, džudo, box, krasokorčuľovanie, basketbal, sánkovanie, športový aerobik, fitness, tenis, triatlon, karate, vodné pólo, šerm i golf. Celkovo prišlo do prvého kola grantovej výzvy "Dáme to" vyše sto žiadostí od trénerov, športových psychológov, fyzioterapeutov či masérov.
Tréneri a športoví odborníci sú jedna z najzraniteľnejších skupín v športe. Pritom sú dôležití nielen vo vrcholovom športe, ale najmä pri výchove detí a mládeže. Po zatvorení športovísk, posilňovní, bazénov, telocviční i štadiónov zostali počas pandémie bez pravidelných príjmov. Napriek tomu mnohí využili možnosti on-line sveta a boli v kontakte so svojimi zverencami. Podporovali ich, motivovali ich a pomáhali im zostať športovo aktívni.
"Veríme, že podpora z rezervného fondu Nadácie Slovenského olympijského a športového výboru Pripravení pomáhať pomohla športovým odborníkom preklenúť nepríjemné obdobie," uviedla v tlačovej správe riaditeľka Nadácie SOŠV Zuzana Vodáčková.
Medzi trénermi, ktorí získali grant, je aj Matúš Kadraba. Trénuje prípravky a mladších žiakov v HK Ružinov '99. Už krátko po uzavretí športovísk a zákaze tréningov začal pripravovať prostredníctvom sociálnych sietí pre svojich zverencov motivačné tréningové videá a zostával s nimi v pravidelnom kontakte. "Od druhého marcového týždňa sme nemohli trénovať na ľade. Bolo mi jasné, že deti sa potrebujú dostať opäť k nejakému pohybu, aby neprišli o kondíciu i nadobudnuté zručnosti. Napadlo mi pripravovať tréningy online. Najskôr som využíval skype, neskôr facebook. Bolo pre mňa dôležité, aby ma deti videli a snažili sa správne robiť cvičenia," povedal Kadraba. Vďaka koronakríze si on i mnohí ďalší tréneri uvedomili, že v budúcnosti v prípade, ak by počasie alebo akákoľvek iná situácia znemožnili vonkajší tréning, môžu využiť aj on-line formu.