Akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo, keďže sa však poškodenia nedajú určiť jednoducho, voľným okom, na miesto sa vybrali odborníci.
Výskumníci z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied (SAV) si posvietili na to, v akom stave sú stromy v areáli školy. Využívajú na to akustický tomograf, ktorý s takmer 100 % istotou odhalí poškodenia v pni.
Mestská časť Bratislava - Staré mesto objednalo kontrolu stromov v areály školy. Pozrieť sa im „na zúbok“ prišli pracovníci ústavu ekológie lesa zo SAV Marek Kobza a Radovan Ostrovský. Na zdravotnú prehliadku vzácnych stromov, ktoré majú roky, použili tzv. akustický tomograf. „Prístroj je veľmi spoľahlivý. Funguje ako medicínsky sonograf.
Funguje ale na zvukových senzoroch. Keď sme robili test so stromami, ktoré už boli určené na výrub, my sme ho predtým zmerali. Po zrezaní stromu sa potvrdilo, že to, čo nameral prístroj, bolo viditeľne správne,“ vysvetlil presnosť prístroja Kobza.
Ako často merať
Všetky údaje, ktoré tomografom namerajú, sa ďalej spracovávajú a prepočítavajú s ďalšími údajmi, akým je napríklad aj rýchlosť vetra. Následne zašle výskumný tím odpoveď s odporúčaniami a prípadnými návrhmi, ako stromu predĺžiť život. Počítač totiž nevie odhadnúť, či strom vyrúbať alebo nie.
„Výsledok stále posudzujeme my na základe údajov, ktoré nám systém dá. Inak pristupujeme k stromom, ktoré sú v blízkosti verejných priestranstiev alebo škôl ako v tomto prípade a inak k tým pri riekach alebo v lesoch,“ dodáva Kobza s tým, že takéto meranie je dobré robiť v intervaloch napríklad každé dva-tri roky alebo každých päť rokov.
„Závisí to od posledného stavu stromu. Nie je ani veľmi finančne náročné. Vyšetrenie jedného stromu stojí približne okolo 30 €,“ dodáva. Starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová pred pár dňami povedala, že porušenia statiky drevín nevidieť bez nákladnej diagnostiky. „Rozpočet mestskej časti neumožňuje realizovať ju na všetkých stromoch,“ vysvetlila vtedy Aufrichtová.
- Tomograf pripomínal čierny kufrík, z ktorého jednej strany vedú káble so snímačom. Tie sa zatlačia do kôry, druhý koniec smeruje do počítača.
- Kladivkom sa poklepe na snímače v strome, pričom po každom ťuknutí z počítača vyjde pípanie.
- Kruh, ktorý ukazuje prístroj, premieta farby, ktoré značia, v akom stave je strom.
- Zelená zobrazí zdravé drevo
- žltá a červená hnilobu
- modrá dutinu
- Následne sa meranie zopakuje.