Medzi príznakmi takzvanej a inak zriedkavej Kawasakiho chorobe patria typické vyrážky, dlhotrvajúca horúčka a ďalšie ťažkostí vrátane šoku. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. "V krajinách s vysokým výskytom ochorenia COVID-19 boli v Európe aj v Spojených štátoch hlásené prípady detí, hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre vzácny zápalový multisystémový syndróm u detí," napísal na webe SZÚ.
Príznaky sú kombináciou prejavov podobných Kawasakiho chorobe a syndrómu toxického šoku. Ide predovšetkým o dlhotrvajúcu horúčku, zmeny na perách, takzvaný jahodový (malinový) jazyk, postihnutie uzlín alebo vyrážky na rukách či nohách. Väčšina chorých reaguje na liečbu dobre, komplikácie končiace sa smrťou sú zriedkavé. Vzácne sa môže objaviť aj zápalové postihnutie srdca a ciev. Dýchacie ťažkosti sa objavujú len zriedka.
V krajinách Európskej únie a v Británii zaznamenali 230 takýchto prípadov, dve deti zomreli. V severotalianskom meste Bergamo v regióne Lombardsko sa táto choroba prejavila 30-násobne viac, než je bežné. Súvislosť s ochorením COVID-19 - ktoré jen spôsobované novým druhom koronavírusu - nebola zatiaľ dokázaná, ale podľa vedcov sa zdá pravdepodobná.
Zvýšený výskyt zvláštnych zápalových reakcií u detí dávajú do súvislosti s ochorením COVID-19 aj americkí vedci. Bežne sa Kawasakiho choroba prejaví ročne asi u 5-15 detí na 100 000 obyvateľov EÚ vo veku do piatich rokov. V krajinách severovýchodnej Ázie je 10-krát až 30-krát častejšia. Zatiaľ nie je známe, ako presne choroba vzniká. Podľa názoru vedcov ide o imunitnú reakciu na bežnú infekciu u geneticky predisponovaných jedincov, informovali Novinky.cz.