Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) zase uvažuje, že štát bude mať tento rok čo robiť, aby financoval veci, ktoré boli zahrnuté v rozpočte, a nieto položky, ktoré v rozpočte ani neboli. Tvrdí to v súvislosti s výplatou 13. dôchodkov. „V tomto momente si potrebujeme uvedomiť pár nových informácií. Tá najdôležitejšia je, že prepad slovenskej ekonomiky za prvý štvrťrok bol väčší, ako sme predpokladali,“ hovorí Heger.
Podpredseda Smeru Peter Pellegrini dlhodobo kritizuje nedostatočnú pomoc a s tým rastúcu nezamestnanosť. Poslanec hovorí, že Slovensko má najpomalšiu, najslabšiu a najkomplikovanejšiu pomoc pre podnikateľov a vláda by mala poskytnúť obrovskú finančnú injekciu. „Mala to byť pomoc menej komplikovaná, intenzívnejšia a viac plošná,“ skonštatoval.
Problémom sú priemysel aj služby
Jana Glasová, analytička Poštovej banky
- Počas prvého kvartálu naše hospodárstvo naplno pocítilo dosahy krízy v podstate až v marci, aj to však už viedlo k významnému poklesu nášho ekonomického rastu. Vývoj v druhom kvartáli bude preto ešte oveľa horší. Očakávame, že májové a júnové čísla z trhu práce budú ešte o dosť horšie ako tie aprílové a budeme svedkami rastúcej miery nezamestnanosti. K nárastu nezamestnanosti bude dochádzať v priemysle aj v sektore služieb. Ak sa pandémiu podarí dostať pod kontrolu a nedôjde k žiadnej druhej vlne, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika mohla opäť prehupnúť do zelených čísiel.
Viac nezamestnaných ako pred pandémiou
Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne
- Dosah vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom pre pandémiu a tiež často v takých pracovných pozíciách, pri ktorých práca z domu nie je možná. Celkovo v tomto roku očakávame vyššiu mieru nezamestnanosti ako pred pandémiou, vyplývajúcu zo zhoršenej ekonomickej situácie u nás aj v Európskej únii.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
Odhady sú, že stúpneme až na 10 %
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank
- Miera nezamestnanosti na Slovensku by mohla kulminovať v septembri, po evidencii čerstvých absolventov stredných škôl. Podľa našich odhadov na úrovni okolo 9 až 10 %. Následne by sa pod vplyvom zotavujúceho sa ekonomického rastu mohla nezamestnanosť začať veľmi pozvoľna znižovať. Recesia však zvyčajne zvyšuje i tlak na optimalizáciu a zefektívňovanie produkcie a vedie k zvýšeniu podielu rastu produktivity práce na ekonomickom raste. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa preto na úroveň z konca minulého roka, keď bola pod piatimi percentami, pravdepodobne nedostane skôr ako za 4 až 5 rokov.
Spustili sme historicky najvyššiu pomoc
Milan Krajniak, minister práce
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a vláda SR robia všetko preto, aby boli negatívne dopady koronavírusu na zamestnancov, podnikateľov a SZČO čo najmenšie. Preto sme už 6. apríla 2020 spustili historicky najvyššiu pomoc na Slovensku na podporu udržania pracovných miest a činnosti SZČO. Za marec sme tak podporili udržanie 321 271 pracovných miest a príspevky sme poskytli aj 53 147 SZČO. V tejto pomoci pokračujeme a vláda včera schválila jej predĺženie aj na mesiace jún a júl. Naďalej však diskutujeme aj s veľkými zamestnávateľmi, aby sme vedeli, akú pomoc potrebujú a zabránili sme hromadnému prepúšťaniu.
Ľuďom, ktorí nám pribudli do evidencie, budú úrady práce bezodkladne poskytovať najmä individualizované poradenské služby, v prípade znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie (napr. mladí ľudia do 26 rokov, starší ako 50 rokov, osoby s nízkou kvalifikáciou) môžu úrady práce prostredníctvom odborných poradcov ponúknuť aj vypracovanie individuálneho akčného plánu. Tiež môžu pre nových uchádzačov o zamestnanie ponúknuť vypracovanie osobnostných profilov na určenie aktivít, opatrení a služieb potrebných na ich opätovné začlenenie na trh práce. Budeme robiť všetko preto, aby sme im pomohli s hľadaním práce, keďže zamestnávatelia nám stále hlásia viac ako 73-tisíc voľných pracovných pozícií. Budeme hľadať aj nové nástroje, ako ich čo najskôr dostať opäť na trh práce.
Hrozia hromadné prepúšťania
Poprad - Najväčší zamestnávateľ na Spiši, spoločnosť Embraco Slovakia, začal diskutovať s odborovým zväzom a úradom práce o možnosti hromadného prepúšťania. Dôvodom je dlhodobejší pokles dopytu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu. „S poľutovaním musím oznámiť, že v najbližších mesiacoch budeme musieť ukončiť pracovný pomer približne s 200 kolegami,” povedal generálny riaditeľ Marcelo Borba. Spoločnosť, ktorá vyrába kompresory do chladiacich zariadení, zamestnáva vyše 2 200 ľudí. Rapídnemu poklesu objednávok čelí už vyše mesiaca.
Koniec 400 ľudí
Humenné - Spoločnosť Nexis Fibers z Humenného má od 27. apríla nahlásené na humenskom úrade práce hromadné prepúšťanie všetkých takmer 400 zamestnancov. Spoločnosť bude s podávaním výpovedí čakať minimálne do nadobudnutia právoplatnosti predbežného opatrenia Protimonopolného úradu SR voči spoločnosti Chemes, ktorého cieľom je zabezpečiť dodávky energií a médií pre spoločnosť Nexis Fibers a tiež zabrániť tomu, aby dotknutá spoločnosť bola eventuálne nútená opustiť trh v dôsledku postupu dodávateľa energií a médií. Ak dodávky energií Chemes neobnoví, začne podľa výkonného riaditeľa Nexis Fibers ľudí prepúšťať.