Analytici hovoria o rekordnom medzimesačnom prírastku, keďže podobné číslo sme naposledy videli takmer pred 20 rokmi. Ekonomickú krízu naznačujú aj ďalšie plánované hromadné prepúšťania. Nový Čas zisťoval, ako sa s výrazným poklesom zamestnanosti popasujú kompetentní a kam až sa zlé čísla môžu dostať. Podľa Národnej banky Slovenska aprílový nárast celkovej miery nezamestnanosti prekonáva aj najhoršie mesiace krízy v roku 2009.
„Vďaka výraznému naberaniu zamestnancov v posledných rokoch je však úroveň miery nezamestnanosti stále pomerne nízka, pričom predošlé maximum z roku 2013 bolo až na úrovni takmer 16 %,“ uviedli. V súčasnosti je na Slovensku bez práce 6,57 % ľudí, čo je 181-tisíc ľudí, a očakáva sa, že v ďalších týždňoch budú tieto čísla ešte rásť.
Len medzimesačne sa na úrade práce zapísalo takmer 38-tisíc nových ľudí. Podobná miera nezamestnanosti bola na Slovensku naposledy v lete 2017. „Nastali rozsiahle prepúšťania v priemysle, obchode, ubytovacích, stravovacích a iných službách,“ tvrdí NBS s tým, že mnohé odvetvia majú pritom ťažkosti aj s pokračujúcim efektom stále oslabeného spotrebiteľského dopytu.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) hovorí, že robia všetko pre to, aby s najväčšími zamestnávateľmi diskutovali o tom, ako pomôcť zamestnávateľom. „Vzhľadom na to, že veľa našich firiem je závislých od poklesu dopytu v zahraničí, musíme počítať s tým, že s týmto nárastom nezamestnanosti sa budeme musieť aj ďalej vyrovnávať,“ povedal Krajniak.
Vysvetľuje, že predĺžili štátnu pomoc aj o ďalšie dva mesiace, aby podnikom uľahčili rozhodovanie o zachovaní pracovných miest. „Bolo dohodnuté aj poskytovanie príspevku na nájomné, ktorý by mohol odbremeniť náklady zamestnávateľov tak, aby mohli udržať čo najviac pracovných miest,“ dodal Krajniak. Po rokovaní tripartity povedal, že pripraví legislatívu, ktorá umožní predĺženie zmlúv na určitý čas počas koronakrízy. „Vieme tým zachrániť asi približne 400 pracovných miest najmä v automobilovom priemysle,“ skonštatoval.