Urobila tak po tom, ako Peking zverejnil návrh nového zákona o národnej bezpečnosti v tejto osobitnej administratívnej oblastí Číny, uviedla agentúra AFP. "Hlboké znepokojenie" z plánov Číny týkajúcich sa obmedzovania slobôd v Hongkongu vyjadrili takisto ministri zahraničných vecí Británie, Austrálie a Kanady.
"Prijatie takého zákona týkajúceho sa Hongkongu bez priamej účasti jeho obyvateľov, zákonodarcov či justičných orgánov jednoznačne oslabí princíp 'jedna krajina, dva systémy', ktorý Hongkongu zaisťuje vysoký stupeň autonómie," uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.
Návrh zákona o národnej bezpečnosti prerokuje Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov, ktorého týždeň trvajúce zasadanie sa začalo v piatok. Zákon zakáže aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Prodemokratickí zákonodarcovia v Hongkongu s návrhom nesúhlasia.
Hongkongom vlani otriasli sedem mesiacov trvajúce masívne a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.