Celkovo si tak pandémia koronavírusu v tejto krajine vyžiadala už 28 628 obetí, uvádza agentúra AP s odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva.
Španielsko už šiesty deň eviduje menej ako 100 nových úmrtí za 24 hodín. Tamojší popredný epidemiológ a koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón pritom podľa AP tvrdí, že krajina je už "veľmi blízko" k tomu, aby mohla epidémiu považovať za skončenú. "Mohli by sme byť veľmi blízko k tomu, že úroveň (nákazy) vírusom bude prakticky nezistiteľná," povedal.
V Španielsku dosiaľ prostredníctvom tzv. PCR testov zaznamenali 234 842 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom za ostatných 24 hodín pribudlo 446 nakazených.
Španielske ministerstvo zdravotníctva taktiež informovalo, že v 13 zo 17 španielskych autonómnych spoločenstiev a tiež enklávach Ceuta a Melilla neprijali za ostaných 24 hodín na tamojšie jednotky intenzívnej starostlivosti nijakých nových pacientov.
Španielsky parlament v stredu schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna. Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol zavedený 14. marca. Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet obetí. Najviac úmrtí (950) zaznamenali v Španielsku 2. apríla.
Od štvrtka je v Španielsku povinné zakrývanie nosa a úst všade na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať odstup od iných osôb. V súčasnosti je už povinné zakrývanie dýchacích ciest v prostriedkoch hromadnej dopravy. Nariadenie platí pre všetky osoby staršie ako šesť rokov.
Taliansko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 130 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 a 652 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý toto ochorenie spôsobuje. S odvolaním sa na najnovšie údaje talianskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AP. Celkový počet úmrtí tak v Taliansku stúpol na 32 616 a počet nakazených, ktorých tam zaznamenali od prepuknutia epidémie, vzrástol na 228 658.
Takmer 300 spomedzi nových prípadov infekcie hlásili z Lombardska, regiónu na severe Talianska, v ktorom celkovo evidujú najviac obetí z celej krajiny. V Lombardsku už na koronavírus otestovali všetkých obyvateľov tamojších domovov s opatrovateľskou starostlivosťou. Podľa predstaviteľa rezortu zdravotníctva lombardských regionálnych úradov Giulia Galleru malo pozitívne výsledky približne 30 percent z nich. Nakazených v rámci domovov izolovali a starajú sa o nich.
Talianske úrady v ostatnom čase porovnali počty úmrtí zaznamenané v rovnakom období vo vlaňajšom roku. Dospeli k záveru, že mnoho z ľudí, ktorí počas epidémie zomreli - ale v štatistikách ako obete koronavírusu nefigurujú - zrejme mali ochorenie COVID-19, avšak neboli testovaní. Mnoho ľudí, ktorí v tomto čase zomreli v doma či opatrovateľských domovoch, testovaných nebolo, pripomína AP.
Francúzsko v piatok nahlásilo 74 nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Prvýkrát od začiatku epidémie však zverejnilo len čiastkovú bilanciu, ktorá nezahŕňa počty obetí z domovov sociálnych služieb.
Ministerstvo zdravotníctva v Paríži uviedlo, že kompletné údaje o prírastku úmrtí zverejní až v pondelok 25. mája. Dôvody poskytnutia len čiastkovej bilancie neboli bezprostredne jasné.
Podľa denníka Le Figaro bolo v piatok potvrdených 74 nových úmrtí, ku ktorým došlo za posledných 24 hodín vo francúzskych nemocniciach. Epidémia vo Francúzsku si tak celkovo vyžiadala už 28 289 obetí. Francúzsko je v počte úmrtí štvrtou najzasiahnutejšou na svete, pričom v tomto smere ho predstihujú len Spojené štáty, Británia a Taliansko.
V piatok z Francúzska podľa agentúry Reuters hlásili 393 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 144 556. Ide o 0,3-percentný prírastok, ktorý je v súlade s priemerným denným nárastom, aký krajina zaznamenáva od 11. mája, keď začala s uvoľňovaním karanténnych obmedzení.
Pokračuje aj dlhodobý trend poklesu množstva nových hospitalizácií i počtu pacientov prijatých na jednotky intenzívnej starostlivosti.