Situácia sa však otáča. Jedna z bánk zvýšila úroky v marci, ale potom si to rozmyslela a v máji nasledovalo zníženie. Úroky však rástli vo viacerých bankách. Je to trend a treba sa pripraviť na drahšie požičiavanie peňazí na bývanie? Na čo sa máme pripraviť po koronakríze?
Vyzerá to tak, že pokles úrokov pri hypotékach sa nielenže zastavil, ale nastáva dokonca obrat. Úrokové sadzby zatiaľ zvyšovali štyri banky. „Zvyšovanie sadzieb sa netýkalo všetkých fixácií úrokových sadzieb v týchto bankách,“ vysvetlil Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments. Prvá ohlásila rast UniCredit od konca marca.
V máji síce urobila obrat a úroky znovu o niečo znížila. „Banka pravidelne upravuje úrokové sadzby a ich cena závisí od trhovej situácie a od ceny zdrojov,“ vysvetlila zmenu Zuzana Ďuďáková z UniCredit Bank. Ako dodala, sadzby znížili v reakcii na pokles ceny úverových zdrojov na trhu hypoték. Úroky zatiaľ rástli u niektorých fixáciíí v ČSOB, OTP a vo VÚB.
Môžu zvyšovať aj ďalšie banky
Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments
- Vzhľadom na to, že aj banky si dnes medzi sebou požičiavajú drahšie, nedá sa vylúčiť, že sa k tomuto zvyšovaniu pridajú aj niektoré ďalšie banky. Na druhej strane Európska centrálna banka (ECB) sa snaží podporiť úverovanie a udržať úrokové sadzby čo najnižšie, čo by malo zase motivovať banky úrokové sadzby nezvyšovať. Môj názor teda je, že zvýšenie úrokových sadzieb aj v ďalších bankách sa nedá vylúčiť, zatiaľ však neočakávam zásadný obrat z pohľadu vývoja úrokových sadzieb.
Príklad: Zvýšenie o pol percenta
Pri hypotéke vo výške 50 000 € na 15 rokov zvýšenie úrokovej sadzby o 0,5 % by znamenalo zvýšenie mesačnej splátky o 12 €, pričom celkové preplatenie na úrokoch by bolo vyššie o viac ako dvetisíc eur.
Zadlžovanie zvážte
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk
- Ľuďom, ktorí teraz nemajú stabilný príjem, alebo majú obavy o stratu príjmu či očakávajú jeho zníženie, neodporúčam v tomto neistom období žiadať o hypotéku. Mali by dobre zvážiť akékoľvek ďalšie zadlžovanie a radšej hľadať možnosti, ako nájsť vo svojich financiách, resp. v rodinnom rozpočte možnú úsporu. Tá sa často ukrýva aj v starších finančných produktoch, ktoré sú podľa našich skúseností v mnohých prípadoch predražené a pre klienta nevýhodné, či už ide o úvery alebo aj poistné produkty.