Hornozemplínske osvetové stredisko (HOS) začalo pomocou moderných technológií systematicky archivovať a digitalizovať najstaršie folklórne vzory. Ich ambíciou je zmapovať všetkých 68 obcí v regióne. Tou prvou je obec Banské, odkiaľ sa etnológom podarilo získať veľké množstvo mimoriadne vzácnych artefaktov, ktoré ľudia našli zabudnuté na povale. Vďaka ich práci sa podarí oživiť pôvodné ľudové ornamenty.
Jurčová roky spolupracuje s miestnymi obcami i folklórnymi kolektívmi a organizujú pre nich súťaže. „Pri súťažiach sa hodnotí nielen spev či tanec, ale aj vizuál a ich oblečenie,” zdôraznila s tým, že veľké množstvo súborov či skupín používa ľudové či scénické kroje bez príznačných vzorov ich obce.
Za pomoci etnológov sa na digitalizovaní bude podieľať fotograf a učiteľ Radovan Cerula. „Po nasnímaní vzorov sa fotky upravujú v grafickom programe, kde sa vzory prekreslia do tzv. vektorov,” vysvetľuje. Všetky tvary sa manuálne bod po bode prekresľujú a následne spájajú do skupín, až z nich vznikne pôvodný ornament. Na prácnu robotu nebude úplne sám, pomáhať mu budú jeho žiaci zo SOŠ A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou.
Čo na nápad hovoria folkloristi?
Katarína Mitrišinová, vedúca folklórnej skupiny Bančan z Banského, si nápad pochvaľuje. „Vektorizácia bude veľkým prínosom nielen pre našu skupinu, ale aj pre ostatné v okrese. Obec Banské takmer 30 rokov organizuje okresnú súťaž folklórnych skupín, kde odborná porota hodnotí okrem spevu aj kroje. Veľakrát je práve kroj rozhodujúcim faktorom na postup na krajskú súťaž. Dnes vyzeráme skoro rovnako, a práve vďaka vektorizácii bude každá obec iná - autentická, rozpoznateľná a typická svojou výšivkou, svojím vzorom. Na základe výskumu budeme vedieť, akým smerom, čo sa týka krojového odievania, sa máme uberať a práve vďaka tomu nás budú môcť diváci či iné skupiny lokalizovať,” uviedla Mitrišinová.