Povinnosť nosiť ochranný prostriedok dýchacích ciest nebudú mať tiež plavčíci, tréneri a inštruktori vykonávajúci činnosť pri bazénoch a rešpektujúci odstup dvoch metrov. Rúška nebudú musieť mať ani vodiči vozidiel verejnej dopravy, ak nebudú v priamom kontakte s cestujúcimi pri ich odbavení. "Rozširujeme to všeobecne, pretože nedáva zmysel držať to len v rámci kancelárií. Ak zamestnanci po dobu, kedy vykonávajú prácu na jednom mieste (vo výrobných halách, výrobných prevádzkach), pracujú vo vzdialenosti najmenej dva metre, nemusia mať rúško nasadené," povedal Vojtěch.
Doteraz nemuseli mať rúška ľudia v prípade rizikovej práce tretej a štvrtej triedy v záťaži teplom. Zákon o verejnom zdraví rozdeľuje práce podľa rizikovosti do štyroch tried a vymenúva rôzne rizikové faktory, prečo je riziková.
Nosenie rúšok, respirátorov či šatiek bolo v Česku kvôli epidémii nového koronavírusu až na výnimky povinné od 19. marca. Od pondelka už nemusia ľudia vonku nosiť rúška pri dodržaní dvojmetrových odstupov. Povinnosť naďalej platí pri použití verejnej dopravy, v obchodoch, úradoch, nemocniciach a ďalších vnútorných priestoroch. Výnimku v nosení majú ďalej napríklad deti v materských školách alebo detských skupinách, členovia domácnosti idúci v jednom aute, autisti, deti do dvoch rokov alebo za určitých podmienok umelci vykonávajúci autorské dielo. Rúška pri dodržaní rozstupov najmenej 1,5 metra a maximálne 15 osobách v miestnosti nemusia mať tiež žiaci, študenti a účastníci vzdelávania, účastníci prijímacích konaní a členovia skúšobných inštitúcií na školách, a tiež účastníci štátnych skúšok na vysokých školách.
Výnimku ministerstvo predtým pridalo tiež pre osoby vo vzdelávacích inštitúciách poskytujúcich jednoročné kurzy cudzích jazykov s dennou výukou pri vzdelávaní alebo poskytovaní poradenských služieb pri zachovaní rozstupov minimálne 1,5 metra. Rúšku nemusia mať ani pacienti a zdravotnícki pracovníci po dobu nevyhnutne nutnú pri poskytovaní starostlivosti. Týka sa to napríklad logopédov.