Na Slovensku bolo totiž za rok 2019 nezvestných 1 684 detí. Z daného počtu bolo vypátraných 1 546 maloletých a mladistvých. Úspešnosť vypátrania tak bola podľa polície za minulý rok na hranici 91,8 percenta. Deťom v ohrození môžu ľudia pomôcť cez webstránku Amber Alert, kde je potrebné vyplniť e-mailovú adresu. V medzinárodnom systéme Amber Alert sú iba deti do 18 rokov, ktoré boli unesené alebo je dôvodné podozrenie, že sa stali obeťou trestného činu, pričom sú bezprostredne ohrozené na živote a zdraví. Do systému sa nedostanú prípady rodičovských únosov či úteky tínedžerov z reedukačných centier. „Systém je vyslovene zameraný na najnebezpečnejšie prípady, kedy je dieťa v reálnom ohrození života,“ zdôraznila polícia.
Ako pomôcť deťom v ohrození prostredníctvom Amber Alert?
Choďte na http://amberalert.sk/ a na webe uveďte svoju e-mailovú adresu. Ak bude dieťa v ohrození, dostanete na svoj e-mail správu vrátane vzhľadu dieťaťa. Budete tak vedieť, že ak si vo svojom meste, obci hľadané dieťa všimnete, budete môcť zavolať ihneď na políciu na číslo 158. Amber Alert je medzinárodným systémom fungujúcim v mnohých krajinách. Jeho cieľom je o nezvestnosti dieťaťa informovať nielen médiá, ale aj ochotných občanov, ktorí sa zaregistrovali a chcú pomôcť.
Najčastejšie hoaxy o nezvestnosti
V súvislosti s nezvestnými osobami koluje hoax o tom, že nezvestnosť sa nahlasuje až po 24 hodinách. Polícia však prostredníctvom informačného videa uvádza, že neexistuje žiadna zákonom stanovená lehota, v tomto prípade zasahujú okamžite. Po prvotnom preverení od najbližších danej osoby, ktoré predchádza samotnému nahláseniu nezvestnosti osoby na polícii, začne polícia konať a pátrať po nezvestnej osobe.
Strach už roky živí aj opakovaný hoax o čiernej dodávke. "Polícia opakovane upozorňuje na dezinformáciu, podľa ktorej by malo dochádzať k únosom, či pokusom o únos detí na území Slovenskej republiky. S týmto hoaxom sú späté najmä vozidlá ako čierna sanitka, dodávka, vozidlo s tmavými sklami a podobne," uvádza Polícia Slovenskej republiky. Zároveň apeluje na verejnosť, aby v prípade podozrenia z pokusu o únos, alebo samotného únosu, nepísali o svojich domnienkach na sociálne siete, ale obrátili sa ihneď na políciu a až po preverení zvážili svoje ďalšie konanie. Ak by sa dané informácie potvrdili, polícia bude varovať všetkých obyvateľov SR prostredníctvom svojich komunikačných kanálov.
Kto sú nezvestné deti zo Slovenska? Riaditeľka odboru pátrania hovorí o dvoch najväčších skupinách nezvestných detí TU.
Čo všetko je dôležité nahlásiť polícii pri oznámení o nezvestnosti osoby. Zhrnuli to TU.
Databáza nezvestných detí je k dispozícii TU.