To patrí mláďatám myšiarky ušatej. Ochranári prosia ľudí o zhovievavosť pri piskote chránených mladých myšiarok, ktorých rodičia sa naučili sídliť v blízkosti ľudských obydlí. Mláďatá na seba upozorňujú takýmto zvukom, aby ich dospelý pár nakŕmil, keď sa ocitnú mimo hniezda.
Myšiarka ušatá je našou najužitočnejšou sovou, pretože loví množstvo škodcov. Vyberá si hniezda postavené vranou či strakou, vlastné si postaviť nevie. „Prvé dni po opustení hniezda ešte malé sovy nedokážu dobre lietať a nie sú samostatné, posedávajú na okolitých konároch. Pískaním upozorňujú dospelý pár, že chcú byť nakŕmené,“ vysvetlil prírodovedec Miroslav Saniga.
Mláďatá zvyčajne opúšťajú hniezdo po 3 až 4 týždňoch a pohybujú sa vo vetvách stromov v okolí hniezda. „Vzletnosť dosahujú vo veku 6 týždňov a postupne sa učia hľadať si potravu samy,“ vysvetlil Jaroslav Slašťan z bojnickej zoo s tým, že apelujú na ľudí, aby boli trpezliví a pri piskote mláďat použili napríklad chrániče sluchu z lekárne a počkali, kým budú sovy samostatné - vtedy pískanie prestane. Mladé sovy často končia na zemi. Ľudia sa ich snažia zobrať domov a zachrániť ich. Miesto toho treba kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR.
Myšiarka ušatá
- Dĺžka tela: 35 – 40 cm
- Rozpätie krídel: 90 – 100 cm
- Hmotnosť: 220 – 435 g
- Dlhé perá okolo uší
- Oválna tvár s dobre viditeľným bielym perím v závoji