Španielsko patrí ku krajinám sveta, ktoré nákaza postihla najhoršie - koronavírus si tam vyžiadal už vyše 27 000 ľudských životov a boj o zastavenie šírenia koronavírusu sa čoraz viac spolitizováva.
V krajine sa v stredu začal desaťdňový štátny smútok za obete koronavírusu a práve v tento deň rozpútala vášne informácia o spornom kroku ministra vnútra Fernanda Grandeho-Marlasku - ten totiž prepustil šéfa madridskej polície, ktorý dohliadal na vypracovanie spomínanej kritickej správy. Krok ministra viedol k výzvam, aby podal demisiu.
Spor sa sústreďuje okolo prípadu, ktorý nedávno začal vyšetrovať policajný sudca po tom, ako dostal sťažnosť súkromnej osoby na prístup vlády k riešeniu koronavírusovej krízy v Madride, ohnisku epidémie. Kľúčovou otázkou vyšetrovania, ktoré sa zaoberá podozrením z vládneho pochybenia, je to, či vláda mala nechať prebehnúť zhromaždenie na MDŽ.
Na pochode sa zúčastnilo 120 000 ľudí vrátane mnohých členov vlády premiéra Pedra Sáncheza, pričom neskôr boli pozitívne testovaní na koronavírus traja ministri.
Policajný sudca dal v rámci vyšetrovania vypracovať madridskej polícii správu a predvolal si Josého Manuela Franca, zástupcu vlády pre Madrid, aby prišiel 5. júna vysvetliť, prečo dovolil uskutočnenie pochodu na MDŽ a ďalších podujatí.
Podľa správy, ktorej kópiu mala agentúra AFP k dispozícii, si bol Francov úrad "vedomý nebezpečenstva" na takomto zhromaždení.
V tom čase sa už epidémia šírila, ale jej rozsah začal byť jasný až 9. marca, keď sa počty infikovaných prudko zvýšili. Vtedy Madrid oznámil, že zatvára všetky školy v regióne. O päť dní vláda vyhlásila prísne celoštátne obmedzenia, ktoré mali spomaliť šírenie koronavírusu.
Podľa opozičného lídra z pravicovej Ľudovej strany (PP) Pabla Casadu vláda 8. marca ohrozila tisíce životov.
Správa polície kritizovala aj koordinátora ministerstva zdravotníctva pre núdzové situácie Fernanda Simóna za to, že nevydal odporúčanie, aby sa zhromaždenie nekonalo.