Celosvetové finále sa uskutoční 16. júna. TASR o tom informoval PR konzultant Ľubomír Šulko. Košických gymnazistov spomedzi ďalších desiatich tímov vybrala porota zložená z odborníkov na sociálne inovácie. Študenti sa zameriavali na ekológiu, a práve tieto projekty najviac zaujali odbornú porotu národného finále, ktorú tvorili špecialisti zo spoločnosti NN Slovensko a vedúca Katedry sociálneho rozvoja a práce Ekonomickej univerzity v Bratislave Eva Pongrácz. Víťazný projekt TUČI je tuhý ekologický čistič, ktorý Košičania úspešne vyrábajú a predávajú v ekologických predajniach po Slovensku.
"Teší nás, že sa nám podarilo uspieť v celonárodnom finále, a to napriek silnej konkurencii. Na celosvetové kolo sa svedomito pripravíme. Samozrejme, že by sme veľmi radi vyhrali, avšak samotné umiestnenie bude výsledkom tvrdej práce a zaváži v tom aj šťastie," povedal Lukáš Weiszer z tímu REN.
Podľa jeho slov firma plánuje v blízkej dobe rozšíriť svoje pôsobenie na slovenskom trhu. "Taktiež by sme radi vylepšili vizuálnu identitu našej firmy a rozšírili náš nápad a produkt aj do zahraničia," doplnil. Eva Vargová, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement (JA) Slovensko, ktorá projekt zastrešuje, dodala, že
V stredajšom finále predstavilo svoje inovatívne nápady z oblasti sociálneho podnikania desať tímov zo stredných škôl z Bratislavy, Nitry, Brezna, Holíča, Popradu, Námestova i Košíc. "Social Innovation Relay je skvelý projekt, vďaka ktorému vstupujú na trh šikovní mladí podnikatelia a riešia svojimi produktmi a službami sociálne problémy," uzavrela.