Ide o meč z doby bronzovej s plnou rukoväťou, tzv. liptovského typu, ktorý sa našiel v svahovitom teréne lesa. Neváhali preto a šli sa pozrieť priamo na miesto, kde bol jedinečný kúsok z čias minulých objavený. Krajský pamiatkový úrad v Žiline má od nedele obrovský dôvod na radosť.
Po tom, čo im bol z regiónu Liptova nahlásený meč liptovského typu, sa na druhý deň osobne vybrali vykonať obhliadku nálezu a jeho bezprostredného okolia. „Z tejto lokality už evidujeme jeden bronzový zliatok a zlomok tzv. tuľajkovitej sekerky – ostrie, ktoré pravdepodobne súvisia s nahláseným nálezom,“ informovali prostredníctvom facebooku. Liptovský meč je typ bronzového meča.
Ten bol rozšírený najmä v oblasti lužickej kultúry (obdobie rokov 1200 – 1000 pred Kr.). Názov vzácneho kúska zaviedol do literatúry Jan Eisner v roku 1933. Výrazným znakom meča je liata rukoväť, na ktorú sa sústreďovala výzdoba, prepracovaná do najmenších detailov. Zakončená bola kotúčom a mala driek eliptického prierezu s 3 reliéfnymi obvodový mi rebrami. Časté boli v depotoch (Komjatná, Martinček, Sliače).
Čo spôsobilo zakrivenie
Existuje niekoľko teórií, prečo je meč zakrivený. Mohli ho zdeformovať aj pohyby pôdy vo svahu. Je však pravdepodobné, že bol ohnutý schválne pred uložením do zeme, napríklad ako obeta bohom.