V Minneapolise v štáte Minnesota, kde protesty kvôli smrti zatýkaného černocha George Floyda trvajú už tri dni, demonštranti zapálili policajnú stanicu.
Reportéra CNN Omara Jimeneza a dvoch členov jeho tímu zatkli v Minneapolise v piatok ráno (miestneho času) počas živého vysielania. Omara, ktorý spracúva tému protestov, odvliekli policajti v putách preč, hoci sa preukázal novinárskym preukazom. Zadržaní boli aj dvaja kolegovia vrátane kameramana, pričom ten celý tento incident nahrával. Kameraman ju nestihol vypnúť, kým ho zadržali, a samotní policajti si zrejme neuvedomili, že kamera je stále zapnutá a nahráva dianie okolo.
Omar, ktorého zatkli, má tmavú farbu pleti. Polícia nevysvetlila, prečo ho s jeho tímom zadržala, hoci boli ochotní riadiť sa ich pokynmi. "Povedzte nám, kde máme stáť a my tam stáť budeme. Len sme tu nakrúcali," hovorí Omar vo videu, načo mu policajti povedia, že je zatknutý. Ďalšieho reportéra CNN Josha Campbella, který je beloch, polícia nezatkla. "Zaobchádzalo sa so mnou inak ako s Jimenezom," uviedol Campbell, ktorý na rozdiel od kolegu nemá hispánsky pôvod.
Spoločnosť CNN vo svojom vyhlásení uviedla, že jej reportér a jeho produkčný tím boli zatknutí pri výkone svojej práce napriek tomu, že sa sami jasne identifikovali. Podľa CNN ide o "jasné porušenie ich práv" a prvého dodatku americkej ústavy týkajúceho sa slobody slova, práva ľudí slobodne sa zhromažďovať a odovzdávať štátnym orgánom žiadosti o nápravu krívd. CNN zdôraznila, že úrady štátu Minnesota vrátane guvernéra musia okamžite prepustiť troch zamestnancov CNN.
Afroameričana Georgea Floyda zatkla polícia v pondelok večer - po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spútaného a ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov mu kolenom tlačil na krk. Zatknutý 46-ročný Floyd sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.
Štyroch policajtov, ktorí sa na zásahu zúčastnili, v utorok prepustili z polície. Napriek tomuto rýchlemu kroku však zostáva otázne, či niektorý z nich bude čeliť aj trestnému stíhaniu, poznamenala agentúra DPA.
Smrť Afroameričana vyvolala v Minnesote vlnu protestov a vyhrotila už aj tak napäté vzťahy miestnych s políciou.
Po tom, ako sa prevažne pokojné protesty zmenili v noci na stredu na násilné nepokoje a rabovanie, požiadal starosta Minneapolisu Jacob Frey o pomoc príslušné štátne orgány.