V piatok o tom informovala Národná garda, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP. "Naši vojaci sú vycvičení na ochranu života, zachovania majetku a zaistenia práva ľudí pokojne demonštrovať," uviedol generálmajor Jon Jensen z Národnej gardy v americkom štáte Minnesota, kde sa spomínané mestá nachádzajú.
Afroameričana Floyda zatkla polícia v Minneapolise v pondelok 25. mája večer po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spútaného a ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov mu niekoľko minút kolenom tlačil na krk. Zatknutý 46-ročný Floyd sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.
Štyroch policajtov, ktorí sa na zásahu zúčastnili, v utorok prepustili z polície. Napriek tomuto rýchlemu kroku však zostáva otázne, či niektorý z nich bude čeliť aj trestnému stíhaniu, napísala agentúra DPA. Smrť Afroameričana vyvolala v štáte Minnesota vlnu protestov a vyhrotila už aj tak napäté vzťahy miestnych obyvateľov s políciou.
Po tom, ako sa protesty zmenili v noci na stredu už aj na rabovanie, požiadal starosta Minneapolisu Jacob Frey o pomoc príslušné štátne orgány. Minneapolis je najväčšie mesto Minnesoty. Spolu so Saint Paul, hlavným mestom Minnesoty a druhým najväčším v štáte, vytvára metropolitnú oblasť známu ako Twin Cities.