Potvrdila to počas piatkového výjazdu na východe Slovenska, ktorý bol tentoraz venovaný problému sucha.
Hlava štátu pritom ocenila, že noví ministri životného prostredia a pôdohospodárstva považujú riešenie environmentálnych záťaží vrátane uskladnených PCB látok v oblasti Strážskeho za svoju prioritu. "Viem, že boli realizované prvé geologické výskumy, ich predbežné výsledky by mali byť známe v júni. Budem sa o tú tému zaujímať, budem sa informovať o ďalšom postupe, ale som naozaj veľmi rada, že prístup vlády je v tomto zmysle jednoznačný a bude robiť konkrétne kroky, aby sa ten problém vyriešil," povedala Čaputová novinárom. So šéfmi envirorezortu a agrorezortu by sa mala stretnúť v najbližších dňoch alebo týždňoch.
Dvojdňový výjazd na východe prezidentka ukončila v Kladzanoch v okrese Vranov nad Topľou, kde si prezrela vodozádržné opatrenia realizované obcou v intraviláne, ako aj lesnom území. "Tie opatrenia sú nielen praktické, funkčné a pomáhajú v celkovej klimatickej situácii na danom mieste, ale majú aj svoju estetickú hodnotu," ocenila. Ide podľa nej o zaujímavý a pekný príklad toho, ako sa dajú takéto veci robiť. Počas dňa navštívila aj Chránenú krajinnú oblasť Vihorlat. "Dôsledky sucha sú zreteľné a značné na celom území Slovenskej republiky. Na mnohých miestach kriticky klesá hladina spodnej vody a máme za sebou najsuchšiu zimu v histórii. Toto sú všetko dôvody, pre ktoré treba venovať tejto téme pozornosť," konštatovala.
Výjazd hlavy štátu do regiónu súvisel s dôsledkami klimatickej krízy, ktoré negatívne zasahujú poľnohospodárov, potravinovú sebestačnosť, ale aj krajinu a lesy. Vo štvrtok (28. 5.) vo Svinici (okres Košice-okolie) hovorila s expertmi Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), navštívila Senianske rybníky s obnovou mokradí v okrese Michalovce, stretla sa s ochranármi a starostami obcí a na poli pri obci Pavlovce nad Uhom sa rozprávala s predsedom miestneho poľnohospodárskeho družstva.