Druhému doterajšiemu spoluvlastníkovi budovy odpredá jednu nehnuteľnosť a druhú dá zámenou. Trojpätinovou väčšinou to odklepli poslanci mestského zastupiteľstva.
Dom, v ktorom sídlila Lekáreň u Salvátora, patrí k najznámejším budovám v historickom centre Bratislavy. Dom s lekárňou dal v r. 1904 postaviť lekárnik Rudolf Adler. Presťahoval doň nábytok z r. 1727, ktorý pochádzal z niekdajšej jezuitskej lekárne. Prevádzku lekárne na Panskej 35 nepreťali ani dve svetové vojny, ani komunistická totalita. Osudnou sa jej stali v r. 1995 až reštitúcia a privatizácia.
„Polovica domu sa nakoniec dostala do rúk mesta a polovica do rúk súkromnej firmy. Iný súkromník sprivatizoval prevádzku lekárne, ale tá sa nemohla obnoviť, lebo priestory už nevyhovovali hygienickým normám. Barokový nábytok skončil u zberateľa niekde pri Novom Meste nad Váhom,“ vysvetlil Ivo Štassel, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Tým zberateľom má byť bývalý veľkopodnikateľ vo farmácii. Lekáreň zostala zatvorená a dom, v ktorom je desať bytov, je v zanedbanom stave.
Niečo za niečo
Druhú polovicu budovy má mesto získať od firmy Forespo Helios 2 a. s., ktorá je napojená na finančnú skupinu J&T. Dohodli sa na výmene a odpredaji iných nehnuteľností a tento obchod vo štvrtok posvätili aj mestskí poslanci. Cena 50-percentného podielu v dome bola znalcom určená na takmer 373 000 €. Bratislava ho do vlastníctva získa zámenou za nebytový priestor na Panskej ul. 2 a predajom skeletu vodojemu v Devíne. Rozdiel v hodnotách nehnuteľností sje 489 € v prospech hlavného mesta.
Či sa mesto okrem budovy dostane aj k vzácnemu nábytku, je otázne. „Mesto má záujem získať mobiliár lekárne od súkromného majiteľa, dohoda bude závisieť od ponúkaných možností,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Katarína Jánošíková. Ak mesto nezíska originál, môže si dať kópiu nábytku vyrobiť. Tiež sa plánuje renovácia celého objektu.