Ide o poslednú lokalitu na Slovensku, ktorá bola uzatvorená. Po opakovaných testoch vo štvrtok (28. 5.) a v piatok (29. 5.) sa tam nevyskytol žiaden nový prípad.
"Všetkých 53 ľudí, ktorí sa nachádzali v karanténnom mestečku, bolo dvakrát po sebe negatívne testovaných a tým pádom ho vlastne dnes môžeme doslova zrušiť. Dúfajme, že ho naozaj zrušíme už natrvalo. Budeme monitorovať situáciu aj naďalej, aby sme do budúcnosti predišli takejto epidémii," uviedla Renáta Hudáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi.
Podľa člena permanentného krízového štábu Petra Polláka celkovo v rámci vojenskej operácie Karusel na Slovensku otestovali viac ako 9000 Rómov vo viac ako 290 lokalitách.
"Z celkového počtu otestovaných bolo 143 pozitívnych, 72 z nich bolo v Žehre, čo je viac ako polovica všetkých pozitívnych Rómov. Som úprimne rád, že sa nám podarilo zvíťaziť nad COVID-19 v Žehre. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa na tom podieľali," povedal Pollák s tým, že najvyšší počet pozitívne testovaných - 33, zaznamenali v Žehre 15. apríla.
Vojenskú asistenčnú operáciu Karusel spustili 3. apríla v Jarovniciach a 5. apríla v Žehre. Úlohou vojakov bolo odoberanie vzoriek výterovými setmi pre testovanie a retestovanie. "Ozbrojené sily (OS) SR si splnili svoje povinnosti vyplývajúce z ústavy, zákonov i z uznesenia vlády SR zo začiatku apríla tohto roku. Na vojenské operácie súvisiace s COVID-19 OS SR vynaložili nemalé zdroje, zrušili množstvo výcvikových aktivít. Privítame, keď sa nám tieto zdroje postupne prinavrátia v podobe podpory našej modernizácie, vojenského zdravotníctva a starostlivosti o náš vojenský aj civilný personál," doplnil zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Josef Pokorný.
S cieľom eliminácie šírenia nového koronavírusu prebiehalo na Slovensku niekoľko vojenských operácií Karusel, Kuriér, Uzávera, Kontinuita a historicky prvá civilno-vojenská operácia Umbrella. Za takmer 60 dní sa v teréne na rôznych pozíciách vystriedali tisíce vojakov.