Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.05.2020 13:08 | Správy | Domáce správy

Kollár: Zatvorenie obchodov v nedeľu nie je teraz podstatná téma, s rušením 13. dôchodkov nesúhlasím

Nedeľné zatvorenie obchodov nie je v súčasnej situácii podstatnou témou.

Toto opatrenie je potrebné robiť v čase, kedy je štát v dobrej kondícii. Aktuálne je potrebné zamýšľať sa nad tým, čo bude, keď príde ekonomická kríza v plnej sile. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Podobný názor má aj opozičný poslanec Peter Žiga (Smer-SD).

Zatvorenie obchodov v nedeľu je podľa Kollára momentálne "zástupnou" témou. Zdôraznil, že podstatné je zamerať sa na prichádzajúcu ekonomickú krízu a s tým súvisiace prepúšťanie. Podľa vlastných slov si uvedomuje, že väčšina obyvateľov chce v nedeľu obchody zatvorené. Treba však podľa neho myslieť aj na to, koľko nedieľ tým vypadne z ekonomiky štátu a aký dosah to bude mať na ekonomiku. "Tieto veci by sa mali meniť, keď je štát v dobrej kondícii," podotkol s tým, že práve vtedy je možné zavádzať veci, ktoré určitým spôsobom obmedzia výkonnosť ekonomiky. Hnutie Sme rodina má podľa jeho slov v prípade hlasovania o tejto téme voľnú ruku.

V tomto smere sa s Kollárom zhoduje aj Žiga. Teraz podľa neho nie je na takúto zmenu "počasie" ani vhodná ekonomická situácia krajiny. Žiga navyše dodal, že nemá zodpovedané otázky, prečo by sa to malo robiť práve teraz a prečo len v maloobchode.

 

V súvislosti s pomocou vyplácanou rezortom práce Žiga poznamenal, že minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vytvára len akúsi záchrannú sieť. Podľa neho sa malo hromadne a masívne podporiť malé a stredné podnikanie a mali sa okamžite vytvoriť schémy pomoci. "Hovorím o plošnej pomoci, lebo to si ekonomika vyžaduje," vyhlásil Žiga. Aktuálna situácia si podľa neho vyžaduje naštartovať spotrebu.

Kollár reagoval s tým, že ľuďom nie je čo rozdať, pretože vláda za účasti Smeru-SD nezanechala dostatok financií. "Museli sme zohnať aspoň nejaké peniaze a urobili sme to z tých eurofondov," poznamenal. Poukázal tiež na to, že čerpanie pomoci sa výrazne zrýchlilo.

Žiga podotkol, že predchádzajúca vláda zanechala verejný dlh na úrovni 48 %, pričom ho za posledné roky znížila. V tejto chvíli je podľa neho potrebné "pumpovať" peniaze do ekonomiky. "Kasa je natoľko prázdna, že si stále viete požičať," zdôraznil s tým, že pre "napumpovanie" ekonomiky je dôležité si požičať. Poukázal na to, že celý svet, aj Európska komisia, si v tejto situácii ide požičiavať.

V súvislosti s vyplácaním 13. dôchodkov Kollár vyhlásil, že bude proti tomu, aby boli sociálne výhody zrušené. "My sme za 13. dôchodky hlasovali, my sa od toho neodťahujeme," pripomenul s tým, že toto opatrenie by prípadne mohlo byť nahradené nejakou lepšou formou. Podľa Žigu by mali byť 13. dôchodky práve v tejto situácii súčasťou sociálnych opatrení, ktoré by vláda mala realizovať.

Zachované by podľa Žigu malo byť aj opatrenie v podobe minimálnej mzdy. Kollár skonštatoval, že dôležité bude nájsť konsenzus na tripartite, aby sa našla hranica, kde to ešte podniky budú schopné prežiť a zároveň sa v maximálnej možnej miere pomôže zamestnancom.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


ÚVZ SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov
Foto
Kúpili ste TÚTO kozmetiku pod stromček? Hygienici varujú: Nebezpečné SÚPRAVY!
Ilustračné foto
Veľká tragédia: V bare zahynulo niekoľko ľudí! Príšerné, čo odhalili kamery
Herečka Kamila Magálová je silná žena, ktorá si preskákala už kadečím.
Foto
Kamila Magálová po strate syna († 49) prišla o priateľa († 80): Zarážajúca reakcia jej brata!
S prvou súvislou snehovou pokrývkou sa ochranárom naskytla ideálna príležitosť na zmapovanie výskytu veľkých šeliem.
Foto
Úžasné, čo objavili v Slovenskom raji: FOTO z miesta hovorí za všetko!
Ilustračné foto
Katastrofa na cestách: Pri 2 nehodách autobusov zahynulo množstvo ľudí! Príšerné, čo sa stalo
Stanislav Šesták s rodinou
Foto
Šesták prišiel s rodinou pri požiari takmer o všetko: Takto žije dnes! Zostala mi trauma
Švédsky premiér Ulf Kristersson
Aha, čo vo Švédsku zakázali vláde! Nechcú, aby sa zopakoval škandál
(ilustračné foto)
Nové správy o vražedných sršňoch: Po rokoch prišlo dlho očakávané oznámenie!
Na snímke hráči Slovana pred zápasom.
Foto
Do ligy pritečú od UEFA milióny eur: Ukroja si z vlastného koláča? Slovan im môže zarobiť ešte viac!
Kirillov povolil používanie chemických zbraní na Ukrajine.
Foto
Priznal sa! TENTO muž usmrtil ruského generála Kirillova († 54): Čo mu za to sľúbili?
Francúzsko vyhlásilo na súostroví Mayotte stav výnimočnej prírodnej katastrofy
Foto
Stav výnimočnej prírodnej katastrofy na nádhernom súostroví: Nič také sa doposiaľ ešte nestalo!
(ilustračné foto)
Ukrajinci uštedrili Putinovi podpásovku: Útok v Rusku! Aha, kam udreli drony