Kultúrna cesta Podpoľanie tak ponúka 30 jedinečných zastávok, kde okrem čara vidieckeho života a krásy lazníckych usadlostí môžu návštevníci upiecť aj domáci chlebík či vyskúšať tradičný kroj. Nový Čas zisťoval, ktoré zastávky sú tým najväčším lákadlom. Kto by si z času na čas nechcel oddýchnuť v lone nádhernej prírody, poobdivovať krásy lesov či pokochať sa krásnou ľudovou kultúrou. Práve takéto miesto môžu návštevníci a turisti nájsť v Kultúrnej ceste Podpoľania, ktorej súčasťou je vyše 30 originálnych a autentických zážitkov.
„Cesta zachováva kultúrne a prírodné pozoruhodnosti, rozvíja a spája tradičné i súčasné zaujímavosti a atrakcie. Nový zážitkový produkt návštevníkov prevedie TOP atrakciami regiónu pod divokou Poľanou,“ uviedla Michaela Malatincová z OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, podľa ktorej môžu turisti spoznať príbehy gazdov a lazníkov, ochutnať tunajšiu gastronómiu či naučiť sa rôzne remeslá. „Kto sa po tejto ceste vydá, určite neobanuje a zažije neopakovateľné momenty na Podpoľaní,“ uzavrela Malatincová.
Návštevníkov privítajú manželia Vágnerovci, ktorí gazdovaniu zasvätili celý život a znamená pre nich zamestnanie, zdroj obživy a hobby v jednom. Na farme sa môžu nielen ubytovať, ale aj zažiť výnimočné chvíle s úžasnými pracovitými ľuďmi.
Nielen ubytovanie, ale aj pečenie domáceho chleba podľa tradičnej receptúry a postupov starých materí je zážitok, ktorý si môžu turisti dopriať. Vôňu a chuť domáceho chlebíka si tak vychutnajú v prírodnom prostredí s nádherným výhľadom na Poľanu.
Zrubové alebo kamenné koliby môžu návštevníci nájsť na horských pasienkoch nachádzajúcich sa pri hlavnej ceste na Poľanu na Javorinke. Tieto koliby slúžili pastierom hovädzieho dobytka a oviec. V súčasnosti sa koliby rekonštruujú a vznikajú z nich turistické útulne voľne sprístupnené turistom. Jedným z posledných príkladov tradičnej architektúry zachovanej priamo v centre mesta je Hriňovská drevenica, v ktorej je zriadená expozícia tradičnej ľudovej kultúry Podpoľania a pamätná izba prof. Štefana Nosáľa.
V 60. rokoch miestni nemali ako prechádzať cez rieku Slatinu spájajúcu miestnu časť Dolinky a miestnu časť Hájnikovu a tak prišli na originálne riešenie. S pomocou lán a buldozérov k rieke dopravili vyradený železničný vagón a použili ho ako skratku na prechod cez rieku. Dnes sa z unikátneho mosta stáva turistami vyhľadávaná atrakcia.
Málokto má možnosť sa aspoň raz za svoj život obliecť do tradičného podpolianskeho kroja a potom si svoj zážitok zachytiť aj na fotografi i. Návštevníkom radi pomôžu folkloristi z folklórneho súboru Podpoľanec.
Unikátne kríže predstavujú jedinečnú súčasť lokálneho kultúrneho dedičstva miest a obcí Podpoľania. Zdobia krajinu pod Poľanou a turisti ich môžu vidieť pri cestách, na cintorínoch a na Kalvárii v Detve, kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov. Doposiaľ ich vyrábajú lokálni majstri ručne podľa tradičnej drevorezby, najčastejšie z dubového dreva.
Starovulkán na Zadnej Poľane, prírodné rezervácie i pamiatky, jedinečná štruktúra krajiny, terasovité políčka alebo skalné skvosty sopečného pôvodu ako Vodopád Bystrô, Melichova skala, Kaľamárka či Bátovský balvan a mnoho ďalších často neobjavených unikátov, ktoré Poľana ukrýva. Tieto miesta v sebe nesú čaro, kúzlo a energiu, ktorú človek vycíti.