Ako uvádza portál Daily Mail, vedec doktor Michel Schmitt a jeho tím z nemocnice Schweitzer na severe Franúczska preskúmali tisíce röntgenových snímkov hrudníka z konca roka 2019. Zarážajúce je, že sa im podarili identifikovať dva snímky „zodpovedajúce“ tým, na ktorých bol potvrdený koronavírus. Röntgeny boli vykonané medzi 16. a 18. novembrom v roku 2019.
Ich zistenia teraz vrhajú nové svetlo na to, kedy nový koronavírus po prvýkrát zasiahol Európu. Vedci pokračujú v pátraní po „pacientovi nula“.
Doktor Michel Schmitt a jeho tím preskúmali takmer 2500 snímkov, vďaka čomu dokázali, že koronavírus bol v krajine ešte pred 24. januárom. V tento dátum krajina oficiálne potvrdila prvý prípad nákazy.
Spomínané podozrivé snímky si prehliadol aj doktor Vin Gupta, ktorý je expertom z University of Washington, ktorý poznamenal, že snímky „zodpovedajú tým, ktoré vidíme pri koronavíruse. Najmä vo včasnej fáze koronavírusu, pri ktorej je nakazená len časť pľúc, ale abnormálie nie sú na iných miestach“.
Tímu doktora Schmitta sa podarilo identifikovať 12 prípadov v decembri a 16 prípadov v januári. Vedecký pracovník však uviedol, že zatiaľ nechcú vyvodiť závery, pretože chcú preskúmať aj snímky vytvorené v októbri v snahe zmapovať šírenie koronavírusu. „Budúcnosť dokážeme zvládnuť iba vtedy, ak pochopíme minulosť. Dnes ohnisku nákazy nerozumieme. Toto by mohlo úplne zmeniť vládnu stratégiu riadenia,“ poznamenal doktor Schmitt.
Ich zistenia prichádzajú len pár týždňov potom, čo francúzsky doktor Yves Cohen odhalil, že našiel pozitívny prípad koronavírusu z 27. decembra. Opätovne testoval negatívne vzorky koronavírusu a chrípky a uviedol, že jeho zistenia potvrdili, že vírus bol vo Francúzsku predtým, ako ho oficiálne potvrdili. Muž, ktorý bol identifikovaný ako nositeľ nákazy bol podľa doktora Cohena „prekvapený“, pretože nevedel, kde sa mohol nakaziť. Muž nikam necestoval a v kontakte bol len so svojou manželkou.
Nové dôkazy prichádzajú v čase, keď Francúzsko začína rušiť karanténne opatrenia a začínajú s postupným otváraním škôl.