Na kultúrnych podujatiach nemusia mať umelci test, zavádza sa tiež šachovnicové sedenie namiesto odstupu dvoch metrov, týkať sa to má aj zhromažďovania sa v kostoloch. Oznámil to v pondelok predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po stretnutí konzília epidemiológov.
Od stredy 3. júna sú na Slovensku povolené športové súťažné podujatia. Otvoria sa už aj všetky vnútorné športoviská pre verejnosť. Hlavný hygienik SR Ján Mikas už pred dvoma týždňami avizoval, že v ďalšej fáze od 3. júna plánujú umožniť aj vrcholové súťaženie a šéf vládneho kabinetu tento krok v pondelok potvrdil.
Od 10. júna sa na hromadných podujatiach vrátane športových bude môcť zúčastniť maximálne 500 osôb, od 1. júla do konca roka maximálne 1000 osôb. "Berie sa to ako hromadné podujatie, je tam rovnaké obmedzenie. Keď to poviem zjednodušene, od 10. júna môže byť na futbale 500 ľudí," povedal Matovič s tým, že podrobnosti zverejní v priebehu utorka Úrad verejného zdravotníctva.
Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaca organizácia futbalovej Fortuna ligy avizovala, že ak by 3. júna prišlo k povoleniu organizovania športových podujatí súťažnej povahy a zároveň by mala štátnymi orgánmi jasne nastavené pravidlá v zmysle Manuálu organizácie zápasov, je plánovaný termín reštartu najvyššej slovenskej súťaže 13. júna reálny.
K plošnej výluke športového života došlo na Slovensku 9. marca. Ústredný krízový štáb SR a dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho vydali nariadenie okamžitého zákazu usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo vydané predbežne na dva týždne, postupne sa však rozšírilo splynutím s ďalšími mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu nového typu (ochorenie COVID-19). Športová uzávera začala platiť hneď na druhý deň v utorok a len v prebiehajúcom týždni sa dotkla 44 zápasov najvyšších súťaží najvýznamnejších kolektívnych odvetví. Zrušili sa tiež už nachystané domáce šampionáty v behu na lyžiach, strelectve zo vzduchových zbraní, v atletických viacbojoch a v squashi.
O šesť týždňov neskôr otvorili na Slovensku vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení. V rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení sprístupnili zariadenia pre rekreačný šport a tréningy vrcholových športovcov v bezkontaktných odvetviach. Teda tenisové kurty, golfové ihriská, atletické dráhy, hrádze pre cyklistov, cyklistické dráhy i BMX-trate, vodnoslalomárske kanály, kanoistické areály, strelnice, či motoristické okruhy.
Od stredy 20. mája sú v rámci štvrtej fázy otvorené vnútorné plavárne a športoviská pre organizované športové kluby. Zároveň sa otvorilo aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch. Táto vlna sa ešte netýkala vstupu na plavárne a do športových hál pre verejnosť, došlo k nej začiatkom júna.