Drobné hlodavce sú už také krotké, neplaché a zvyknuté na ľudí, že si jabĺčka, piškótky či suchý chlieb zoberú rovno z ruky. Nezaostávajú ani tohtoročné mláďatá, ktorých zaškolili rodičia. Takúto vysokú koncentráciu sysľov na meter štvorcový inde na Slovensku nenájdete. Biele Vody sa stali domovom pre roztomilé hlodavce pred 20 rokmi. Hrozilo však ich úplné vyhynutie.
Záchrana prišla pred siedmimi rokmi, keď syslíkov bolo už len 12, v podobe somárikov, ktoré sa osvedčili ako živé kosačky na spásanie trávy. Odvtedy počet sysľov pasienkových z roka na rok rastie. „Na jar ich bolo okolo 2-tisíc. Už vyliezajú i mláďatá, takže ich na 10 hektárov môže byť aj 5-tisíc,“ prezradil zoológ a ochranár prírody Ervín Hapl s tým, že plocha výskytu syslíkov sa zdvojnásobila.
Na predtým neznámu lúku teraz prichádzajú za hlodavcami, ktoré sa stali veľkou atrakciou, tisícky ľudí.„Snažili sme sa naučiť sysle, aby prišli až k návštevníkom. Teraz im doslova žerú z ruky,“ smeje sa zoológ. Malí uličníci hneď, ako začujú ľudí, vylezú zo svojich dier a vyberú sa na prieskum. Za maškrtku v podobe piškótikov, slnečnice či kôrky chleba sú ochotné pekne na dvoch zadných labkách zapózovať a dokonca sa aj medzi sebou pobiť.
„Hlavne ráno sú veľmi aktívne a hladné. Mláďatá nie sú vôbec plaché, učia sa od rodičov, takže už vedia, že im ľudia nosia maškrty a ony sa ich nemusia báť,“ doplnil Hapl s tým, že tohtoročné suchá nie sú dobré ani pre sysle, ktoré majú málo semienok. Práve preto je ich prikrmovanie ľuďmi aj teraz dôležité.
- na lokalite Biele Vody pri Muráni (NP Muránska planina) je od roku 2000
- bol sem prenesený, pretože tu v minulosti v dôsledku nevhodného hospodárenia vyhynul
- potrebuje nízky trávny kryt, aby bol dostatočne obozretný pred predátormi a vedel sa rýchlo pohybovať, preto vyžaduje nepretržitú pastvu na lúke počas celej jeho sezónnej aktivity – od marca až do septembra
- živí sa semenami tráv, ale aj hmyzom