Svoje brány by oddnes teoreticky mohli otvoriť aj všetky kúpele a wellness prevádzky. Podľa asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární to má však jeden háčik. „Na otvorenie potrebujeme presné pokyny z krízového štábu a až po zabezpečení všetkých hygienických podmienok môžeme otvoriť,“ povedali na spoločnom brífingu. K viac ako 100-bodovému návrhu opatrení, ktorý asociácia doručila krízovému štábu minulý týždeň, sa do utorka nikto nevyjadril.
Prevádzkovatelia čakajú aj na vyjadrenie, či budú akvaparky a kúpaliská spadať pod označenie zhromažďovanie osôb, alebo nie. „Navrhli sme, aby akvaparky a kúpaliská nespadali pod toto označenie, pretože pre prevádzky, ktoré majú kapacitu 5 000 a viac návštevníkov, by presné stanovenie počtu návštevníkov bolo ekonomicky nerentabilné,“ vyjadrili sa členovia asociácie. Je preto namieste otázka, či sa počet návštevníkov bude odvíjať podľa m², ako je to aj v prípade vnútorných prevádzok, alebo podľa iných prepočtov.
Čo sa zmení?
Rúška - Predpísaná vzdialenosť od cudzích osôb sa skracuje z piatich na dva metre. Rúško na tvári je naďalej povinné v interiéroch a na hromadných podujatiach.
Hromadné podujatia - Budú sa na nich môcť zúčastniť aj diváci. Od 10. 6. by to malo byť najviac 500 osôb, od 1. 7. až do konca tohto roka do 1 000 osôb. Pri umeleckých predstaveniach bude zrušená povinná vzdialenosť dva metre od seba, nahradí ju šachovnicové sedenie. Taktiež sa ruší povinnosť pre umelcov mať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19. Od 10. 6. by to malo byť najviac 500 osôb, od 1. 7. až do konca tohto roka do 1 000 osôb.
Obchody - Od stredy 3. 6. sa ruší vyhradený čas v obchodoch pre seniorov nad 65 rokov. Povinné sanitárne dni v nedeľu ostávajú. Maximálny počet zákazníkov v prevádzke nemá presiahnuť limit 1 osoba na 10 m² z plochy určenej pre zákazníkov.
Stravovacie služby - Pri stole môže sedieť ľubovoľný počet zákazníkov. Reštaurácia si môže zvoliť, či tam bude 1 zákazník na 10 m², alternatíva je dvojmetrový odstup zákazníkov od seba, resp. dvojmetrová vzdialenosť stolov od seba. Zariadenia budú môcť mať otvorené aj po 22.00 hod.
Ubytovanie - Hotely už nebudú musieť dodržiavať 24-hodinový časový odstup medzi ubytovaním klientov do tej istej izby. Zároveň sa zruší podmienka pre izbu mať vlastné sociálne zariadenie.
Športoviská - Od stredy sa budú môcť otvoriť aj vnútorné športoviská pre verejnosť, prírodné aj umelé kúpaliská, wellness centrá vrátane centier v hoteloch, vnútorné priestory zoo a botanických záhrad, prírodné liečebné kúpele pre všetkých, ostatné doteraz zatvorené prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo (kryokomory, hydromasáže, soľné jaskyne a podobne), ako aj kasína.
Taxi - V taxíkoch bude už môcť byť zapnutá klimatizácia aj pre zákazníka. Ruší sa aj povinná 15-minútová prestávka medzi jazdami. Naďalej sa bude vyžadovať dezinfekcia priestorov vozidla.
Stacionáre - Otvoriť sa budú môcť denné stacionáre pre osoby do 62 rokov, prijímať sa budú môcť noví klienti a povoliť by sa mali aj návštevy.
Letné tábory - Organizovanie zotavovacích podujatí cez leto bude povolené. Maximálny počet účastníkov zotavovacieho podujatia bude stanovený v súlade s platnými opatreniami. Konanie putovných táborov v súčasnej epidemiologickej situácii je neaktuálne.