Tím odborníkov z londýnskych nemocníc Guy's Hospital, St Thomas' Hospital a univerzity King's College verí, že liek, ktorý je protizápalový a účinný proti bolesti, by mohol liečiť aj problémy s dýchaním. Zároveň dúfajú, že táto lacná liečba by mohla pacientov zbaviť napojenia na pľúcne ventilácie.
V rámci testov dostane polovica pacientov ibuprofén spolu s bežnou liečbou. Využijú pritom špeciálnu formuláciu lieku, nie tabletky, ktoré si ľudia bežne kupujú. Niektorí ľudia už tento liek vo forme lipidovej kapsule užívajú na ochorenia ako artritída.
Štúdie uskutočnené na zvieratách naznačujú, že by mohol liečiť syndróm akútnej dychovej tiesne (ARDS) - jednu z komplikácií ťažkého postihnutia koronavírusom. "Potrebujeme spraviť testy, aby ukázali, že dôkazy sa skutočne zhodujú s tým, čo očakávame, že sa stane," uviedol profesor Mitul Mehta, člen tímu King's College London.
Na začiatku pandémie panovali isté obavy, že ibuprofén by mohol byť pre pacientov s miernymi prejavmi ochorenia zlý a zhoršiť infekciu, preto namiesto neho odporúčali radšej paracetamol. Bližší výskum však ukázal, že rovnako ako paracetamol aj ibuprofén je v prípade koronavírusu bezpečný. Oba lieky vedia znížiť teplotu a pomôcť s príznakmi podobnými chrípke.