Takýto stav umožňuje vláde, aby v rámci boja proti novému koronavírusu obmedzovala pohyb občanov aj ich ďalšie práva rôznymi bezpečnostnými opatreniam, píše agentúra AP. Španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý návrh na ďalšie dvojtýždňové predĺženie núdzového stavu predložil, uviedol, že krajina už v súvislosti s pandémiou koronavírusu prekonala najhoršie. Vyhlásil tiež, že o ďalšie predĺženie tohto stavu už po 21. júni žiadať nebude.
Za predĺženie núdzového stavu hlasovalo 177 poslancov 350-člennej dolnej komory španielskeho parlamentu. Proti sa ich vyslovilo 155 a ďalší 18 sa hlasovania zdržali. Sánchez vedie menšinovú ľavicovú vládu, a aby dosiahol, že poslanci jeho návrh predĺženia schvália, dohodol sa aj s viacerými menšími opozičnými stranami, uviedla agentúra AFP.
Epidémia koronavírusu je v Španielsku už dostatočne pod kontrolou, pričom za minulý týždeň zomrelo na COVID-19 len zhruba 60 ľudí, píše AFP. Vláda však trvá na tom, že núdzový stav je ešte stále základným opatrením v čase, keď krajina prechádza konečnými fázami uvoľňovania opatrení, ktoré by mali byť zavŕšené koncom júna.
Belgicko otvára hranice
Belgicko od 15. júna opätovne otvorí svoje hranice pre cestujúcich z krajín Európskej únie, Británie a krajín schengenského priestoru, ktoré boli zatvorené v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2. Oznámila to v stredu na tlačovej konferencii belgická premiérka Sophie Wilmesová, píše agentúra AFP.
Bary a reštaurácie, rovnako ako väčšina podnikov v krajine sa otvoria 8. júna, dodala Wilmesová. V platnosti ale naďalej zostanú pravidlá týkajúce sa spoločenského odstupu. "Od 8. júna bude dovolené všetko, až na výnimky," citovala predsedníčku belgickej vlády agentúra Reuters. Od 1. júla budú môcť znova otvoriť kiná či iné kultúrne priestory, pričom sa na ich podujatiach môže zúčastniť naraz najviac 200 osôb.