Obnova pasienkov na Jasovskej planine pomohla drobnej byline, ktorú nikde inde na svete nenájdete. Rastie totiž iba na dvoch lokalitách Slovenska. Reč je o unikátnom peniažteku slovenskom, ktorý je zákonom chránený. Nenápadný bielo kvitnúci kvietok je vzácny pre svoj výskyt. A v Slovenskom krase teraz napočítali až vyše 1 500 rastliniek!
Vďaka obnoveniu tradičného hospodárenia, paseniu a koseniu Slovenský kras zaplavili drobnučké kvietky. Podľa botanika z tohto národného parku Róberta Šuvadu jednou z lokalít obnovy teplomilných pasienkov je práve Jasovská planina. „Tu prežívali zvyšky populácie peniažteka slovenského, rastliny európskeho významu, ktorá celosvetovo rastie len vo dvoch oblastiach na Slovensku. V Zoborských vrchoch a Slovenskom krase s presahom do maďarského Aggteleku,“ priblížil Šuvada.
Ide o zákonom chránený druh. „Spoločenská hodnota jednej rastliny je 115 €. Vyskytuje sa najmä na teplomilných trávnatých porastoch, ktoré sa tradične využívali na pastvu hospodárskych zvierat - oviec, kôz či hovädzieho dobytka,“ dodal Šuvada. Za dva roky od obnovy na týchto vyčistených plochách planiny pritom napočítali populáciu viac ako 1 500 jedincov peniažteka! Obnova týchto pasienkov v národnom parku bola podľa odborníkov nevyhnutným krokom pre zachovanie druhovo bohatých teplomilných trávnych porastov.
Práve vďaka nim patrí Slovenský kras k územiam s najvyšším počtom rastlinných druhov v strednej Európe. Za posledných 70 rokov však došlo k poklesu ich celkovej výmery o viac ako polovicu a to najmä kvôli opusteniu plôch a následnému silnému zarasteniu, nedostatočnému paseniu, či zalesneniu nepôvodnými drevinami.
Peniažtek slovenský
- Rastie v Zoborských vrchoch a Slovenskom krase
- Je to dvojročná zákonom chránená bylina
- V čase kvitnutia má výšku 15 - 35 cm