7. Vrecúška na zeleninu a ovocie
Zaobstarajte si radšej plátenné. Dajú sa prať a tak si beriete z domu čisté, nie plastové v obchode, ktoré pred vami chytali iní ľudia.
PET fľaše a igelitové vrecká sa rozkladajú približne 500 rokov.
8. Príbor k obedu
Neobjednávajte si s jedlom aj plastový riad, vezmite si do práce jeden klasický. Ten si strážte a umývajte sami. Radšej sa vyhnite tomu spoločnému z kuchynky. Polystyrén sa rozkladá 1 000 rokov.
9. Tyčinky do uší
Vyrábajú sa aj papierové alebo bambusové, namiesto plastových.
Deväť miliónov ton plastového odpadu pribudne každý rok v našich oceánoch, hovorí správa Svetového fondu na ochranu prírody.
10. Mejkap
Vatové tampóny sa pri líčení dajú vymeniť za opakovane použiteľnú morskú hubu.
Pestovanie klasickej bavlny si vyžaduje veľké množstvo pesticídov a insekticídov a to škodí ľuďom, pôde a živočíchom. Okrem iného spôsobuje masívne vymieranie včiel, vtákov a iných divoko žijúcich zvierat.
11. Výlety do prírody
Nič nenechávajte na zemi a nehádžte do vody. Pripravte si vopred sáčok na odpad a v ňom všetok odpad vezmite so sebou späť. Neskôr vyhoďte na správnom mieste, ideálne separujte.Neodhadzujte ani cigaretové ohorky , tie sa rozkladajú 3 mesiace až 2 roky.
12. Pitie
Zadovážte si opakovane naplniteľnú fľašu. Hliníkové plechovky sa rozkladajú približne 20 - 100 rokov. So zálohovaním PET fliaš a plechoviek sa na Slovensku začne najskôr v roku 2023.
Fakty a čísla
• Každých 8 sekúnd zomrie na planéte dieťa pre kontaminovanú vodu.
• Tisícky vodných živočíchov umierajú pre plastové tašky, ktoré im pripomínajú medúzy, ktorými sa živia.
• Štyri pätiny lesov, ktoré pokrývali pred 8 000 rokmi polovicu zemskej pevniny, sú nenahraditeľne poškodené alebo úplne zničené.
• Každý rok vznikne asi 45 miliárd hektolitrov nespracovaného odpadu.
• Recyklované materiály sa môžu vrátiť na trh už za 30 dní.
(zdroj: ecovillage.sk)