Minister na tlačovej konferencii povedal, že je potrebné prijať "všetky preventívne" opatrenia, keďže po ďalšom uvoľňovaní obmedzení pohybu sa aj vo verejnej doprave očakáva zvýšený nápor cestujúcich.
Rúška budú povinné v autobusoch, vlakoch, trajektoch i lietadlách. Výnimku v tomto smere budú mať len veľmi malé deti, zdravotne postihnutí a tiež ľudia, ktorí majú problémy s dýchaním. Shapps uviedol, že rúško na tvári bude pre cestovanie verejnou dopravou "podmienkou", ktorej nerešpektovanie by podľa jeho slov mohlo "napokon" viesť aj k pokutám.
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová už pred časom informovala, že jej vláda zvažuje, že zavedie povinné nosenie rúšok na tvárach v určitých situáciách. Momentálne v Škótsku odporúčajú úrady ľuďom nosiť rúška v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy. Vo Walese takéto odporúčanie nevydali. V Severnom Írsku zase obyvateľom odkázali, aby nosenie rúška zvážili na miestach, kde nie je možné dodržiavať odstup od iných ľudí.
Britská vláda sa dlhý čas vyjadrovala k rúškam pomerne váhavo. Ľudí síce posmeľovala k ich noseniu v uzavretých verejných priestoroch, zároveň však pripúšťala, že vedci v otázke ich nosenia nemajú jasný jednotný názor, uvádza BBC.
Premiér Boris Johnson sa na konci apríla vyslovil, že v rámci uvoľňovania opatrení "budú rúška užitočné z epidemiologických dôvodov a ľuďom zároveň dodajú odvahu, že sa môžu vrátiť do práce". Až doteraz však bolo nosenie rúšok len dobrovoľné, takže štvrtkové oznámenie Shappsa predstavuje v tomto smere veľkú zmenu, komentuje BBC.
Z Británie vo štvrtok hlásili 176 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré si tam celkovo vyžiadalo už 39 904 životov.