Projekt spočíval v úprave pieskovej steny, ktorú včelárik využíva na hniezdenie. TASR o tom informovala hovorkyňa BROZ-u Andrea Froncová.
Na návrat včelárika bola podľa Froncovej nevyhnutná úprava a očistenie pieskovcovej steny, ktorá bola poškodená zosuvom pôdy a náletovou vegetáciou. V týchto dňoch je už však možné pozorovať hniezdenie kolónie. Na Slovensku sa zdržia približne do začiatku septembra, keď odletia na zimu do teplejších oblastí, poznamenala Froncová. Včelárik pozornosť púta svojím výrazným sfarbením.
Poklesy jeho početnosti sa zistili na miestach, kde došlo k zničeniu hniezd alebo k strate potravy, najmä po plošnom aplikovaní pesticídov a zväčšením monokultúrnych plôch.
"Ak chceme zachovať a podporiť vzácne druhy a biodiverzitu v našom okolí, musíme sa tiež snažiť o zmiernenie používania pesticídov na poľnohospodárskych plochách, podporu tradičného hospodárenia na lúkach a pasienkoch, ale aj o obnovu alebo zachovanie prirodzenej dynamiky našich riek," zhodnotil predseda BROZ-u Tomáš Kušík.