Nový Čas zisťoval, prečo k tomu došlo a kto ponesie zodpovednosť za prípadné následky. Prevádzkovatelia sa desiatky rokov tešili enormnému záujmu divákov aj majiteľov plnokrvníkov, ktorí do hlavného mesta jazdili na preteky.
To sa však môže zmeniť, pretože im ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré je jeho zriaďovateľom, nevyplatilo peniaze potrebné pre chod športoviska. „Ministerstvo sa vyjadrilo, že nám nie je schopné poskytnúť ďalšie finančné prostriedky okrem 800 000 €, ktoré sme obdržali vo februári,“ vysvetlil zúfalú situáciu jeden z prevádzkarov, podľa ktorého suma predstavuje len 36 % ročného rozpočtu.
Ohrozenie jubilejnej sezóny
Napriek tomu, že sa pracovníci areálu a prevádzkovatelia snažia o zachránu aspoň časti sezóny, tvrdia, že ide o náročnú úlohu. „Areál je verejne dostupný, prenajímame tam stajne a v priebehu minulého roka tam bol preinvestovaný asi milión eur na skvalitnenie prostredia,“ povedal prevádzkar, podľa ktorého bez financií prídu o väčšinu dostihov.
„Na základe peňazí, ktoré nám boli poskytnuté, sme schopní zorganizovať tri dostihy, pričom štandardne ich počas roka zorganizujeme 20, aj to len vďaka tomu, že sa zamestnanci vzdajú nároku na plat a prídu ako dobrovoľníci,“ dodal s tým, že situáciu považuje za katastrófálnu, keďže história areálu sa spája aj so vzácnymi plnokrvníkmi. „História chovu anglického plnokrvníka na Slovensku je viac ako 200 rokov a vôbec prvé preteky sa uskutočnili v roku 1826. Tento rok mala byť na tejto dráhe jubilejná sezóna,“ dodal jeden zo zamestnancov, podľa ktorého sú všetci odhodlaní zabojovať a predložiť ministerstvu územný plán s návrhom.