Jeho peň rokmi mohutnel a pod krásnymi a voňavými listami sa Bratislavčania stretávali za čias monarchie, počas druhej svetovej vojny a hostila aj posedenia mládeže za komunistov. Prežila kruté zimy, suché letá aj vyčíňanie vetra, no keď jej silné korene prerástli asfaltom, začala chradnúť. Kamenné námestie minulý rok opravili, no paulownia vysychá. Magistrát tak za ňu pomaly vyberá náhradu...
V Bratislave ho podľa odborníkov vysadili pred 150 rokmi a postupne sa zaradil medzi živé dominanty Starého Mesta. Bol nemým svedkom stoviek prvých bozkov zaľúbených dvojíc a stál aj pri významných udalostiach Slovenska. Kamenné námestie však roky nikto poriadne neudržiava, no mesto ho napokon minulý rok zrevitalizovalo. Zmizli stánky, vysadili nové kríky a špinavé zákutia vyčistili. Jedno však ostalo na svojom mieste - stará paulownia.
Lenže jej korene predtým prerazili chodníky a začala sa nebezpečne nakláňať. Bratislavčania špekulovali, že jej dni sú zrátané, no nestalo sa tak. Lenže aj napriek preriedeniu, ošetreniu pňa a podopretiu mohutných konárov zaznela smutná správa, že vysychá. Strom už nepôsobí majestátne ako kedysi a zdá sa, že ho čaká niekoľko posledných zím. Niektorí sa pýtajú, či nebol zle ošetrený.
Už bola poškodená
Podľa magistrátu sa ikonický strom nenachádza v dobrom stave. „Drevina bola už na začiatku revitalizácie námestia ohodnotená s tým, že ide o poškodený strom na konci životnosti. Z toho dôvodu bola ponechaná na dožitie. Zabezpečili sme najlepšie možné podmienky vhodné na rast, v ktorých môže strom dožiť,“ konštatovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Jánošíková.
Hlavné mesto tak v najbližších rokoch príde o drevinu, ktorá zdobila Kamenné námestie, no jej miesto plánujú osadiť adekvátnou náhradou. „Odumieranie stromu je prirodzeným stavom. Drevinu po odumretí nahradíme novým zdravým stromom.“ uzavrela hovorkyňa. V hlavnom meste však trpia aj desiatky iných starých stromov, ktorých korene sa predierajú cez chodníky či cesty a vyžadujú starostlivosť.
Paulownia pochádza z Číny
- pochádza zo strednej a východnej Číny, kde ho označujú ako strom princezien
- kvety sú hlboké až 5 cm a voňajú ako vanilka
- z 10-ročného stromu dokážu včely vyprodukovať až 20 kg medu
- má bohatý koreňový systém, ktorý dokáže „vyťahovať” spodné vody a zabraňuje erózii
- po 5 - 6 rokoch dokáže z odrezaného kmeňa vyrásť ďalší strom ešte rýchlejšie
- dosahuje výšku 9 metrov