Informovala o tom agentúra Reuters. Parížska polícia v piatkovom oznámení odôvodnila rozhodnutie zakázať demonštrácie hrozbou narušenia verejného poriadku i ohrozením zdravia na veľkých zhromaždeniach počas koronavírusovej pandémie.
Problémy sprevádzali vo francúzskej metropole už v stredu demonštráciu proti polícii. Napriek zákazu prišli tisíce ľudí na podujatie na pamiatku Adamu Traorého, 24-ročného černošského Francúza, ktorý zomrel v roku 2016 pri policajnej operácii.
V Spojených štátoch vypukli nepokoje po zabití 46-ročného Floyda, ktorý zomrel 25. mája v Minneapolise po tom, ako mu belošský policajt pri zatýkaní kľačal na krku takmer deväť minút.
Hovorkyňa francúzskej vlády v stredu odmietla porovnávanie policajného násilia vo Francúzsku a USA s tým, že vo Francúzsku neexistuje systémové štátne násilie a takéto prípady sú plne vyšetrené a previnilci potrestaní.
Plánované sobotňajšie protesty boli na sociálnych sieťach ohlásené ako demonštrácie proti policajnému násiliu, uviedla parížska polícia v stanovisku. Vyvolalo to podľa nej obavy z narušenia verejného poriadku, ako to bolo v prípade stredajších protestov, na ktorých sa policajti dostali do zrážky s demonštrantmi.
Niektorí príslušníci poriadkových zložiek vo Francúzsku čelili v uplynulých rokoch obvineniam z neprimeraného použitia sily, najmä počas protestov hnutia tzv. žltých viest v rokoch 2018 a 2019.
Francúzska vláda výraz "policajné násilie" neustále odmieta napriek opakovanej kritike ľudskoprávnych organizácií. Prezident Emmanuel Macron však začiatkom tohto roka oznámil plán zlepšenia etických pravidiel bezpečnostných síl.