Východoafrická krajina tak nadväzuje na minuloročnú akciu, kedy boli počas niekoľkých mesiacov zasadené zhruba štyri miliardy sadeníc prakticky vo všetkých kútoch krajiny. Z toho 353 miliónov počas jediného dňa, čo predstavovalo rekord, ktorý doteraz s 50 miliónmi sadeníc držala India. Zavrieť kvôli tomu museli načas etiópske štátne úrady aj školy. Podľa vládnych údajov sa 84 percent z vlaňajších sadeníc ujalo.
Vláda si tento rok vytýčila ešte ambicióznejší cieľ a do konca júla, kedy začína ustávať obdobie dažďov, chce v rámci akcie s názvom Zelené dedičstvo stihnúť zasadiť v krajine päť miliárd stromčekov.
Etiópia súčasne patrí ku krajinám, ktoré sú najviac ohrozené zmenou klímy. Čelí aj ďalším ekologickým problémom, ako je erózia pôdy, odlesňovanie, rozširovanie púští, znečistenie vody aj vzduchu či opakované suchá a záplavy.
Etiópska populácia rýchlo rastie a momentálne dosiahla počet 105 miliónov obyvateľov. Podobne rýchly rast zažíva aj hospodárstvo, hoci celkovo sa Etiópia stále radí k ekonomicky menej rozvinutým štátom.
OSN, ktorá plán na zalesňovanie podporuje, uvádza, že zatiaľ čo na začiatku 20. storočia tvorili lesy až 35 percent plochy tejto východoafrickej krajiny, v roku 2000 boli zalesnené iba štyri percentá krajiny.