Historickú budovu Štátneho divadla v Košiciach sprístupnia verejnosti pomocou najnovších digitálnych technológií, ktoré umožnia virtuálnu prehliadku vzácnej pamiatky. Unikát postavený v novobarokovom slohu v rokoch 1897-1899 ukrýva hneď niekoľko vzácnych skvostov, o ktorých netušia možno ani domáci Košičania.
Moderný pohľad na Historickú budovu Štátneho divadla Košice ponúkajú výstupy laserového skenovania, ktoré od februára tohto roka realizoval Ústav geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Ako informoval tlačový tajomník divadla Svjatoslav Dohovič, skenovanie divadla je jedným z výsledkov memoranda o spolupráci, ktoré Štátne divadlo Košice a UPJŠ podpísali v roku 2017. “Vedcami získané dáta už čoskoro umožnia predstaviť verejnosti vizualizáciu vybraných priestorov jednej z najkrajších budov v Košiciach vo virtuálnej realite. Diváci tak budú môcť svoje divadlo navštíviť kedykoľvek z pohodlia domova,” informoval Dohovič.
Komplexné laserové skenovanie divadla bolo rozdelené do niekoľkých fáz. „V prvej fáze sa mapovanie realizovalo vo verejnej časti divadla. V druhej fáze boli podrobne zoskenované podzemné časti divadla. Išlo o šatne, sklad rekvizít, technické časti a spojovaciu chodbu medzi historickou budovou a administratívnou budovou. Tretia fáza skenovania bola zameraná na neverejnú časť divadla a strechu nad javiskom a hľadiskom. V poslednej fáze bolo oskenovaný exteriér divadla,” priblížl priebeh skenovania Ján Kaňuk vedúci oddelenia geoinformatiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Pozemným laserovým skenovaním tak vznikla veľmi komplexná databáza, z ktorej je možné odvodiť vysokodetailné a podrobné plány budovy. Ako dodali odborníci, v súčasnosti prebieha spracovanie dát pre vizualizáciu vybraných priestorov budovy pre virtuálnu realitu.
Unikáty Štátneho divadla v Košiciach:
1. Historický luster z konca 19. storočia
Srdce divadla osvetľuje luster z brúseného skla pripevnený reťazami z mosadze s hmotnosťou 260 kg. Je vyrobený zo špeciálnej zliatiny. V roku 1898 bol ešte pred dokončením divadla vystavený ako súčasť národnej expozície Uhorska na parížskej Svetovej výstave. Zreštaurovaný bol v roku 1992. Vyžaduje si údržbu každé dva roky, ktorá spočíva v jeho spustení a umytí 60 špeciálnych tienidiel v tvare kalicha.
2. Neorenesančná maliarska a sochárska výzdoba
Stropné maľby predstavujú výjavy zo Shakespearových diel Rómeo a Júlia, Sen noci Svätojánskej, večer trojkráľový a Kráľ Lear. Všetky pochádzajú od viedenského maliara Peregrina von Gastgeb.
3. Oceľovo-betónové dvere krytu civilnej ochrany
Košické divadlo je výnimočné aj tým, že v sebe ukrýva aj kryt civilnej ochrany z minulého storočia. Kryt sa nachádza v chodbe spájajúcej administratívnu s divadelnou budovou. Niekoľkotonové masívne dvere nainštalovali ešte počas studenej vojny za komunistického režimu v rámci civilnej ochrany. Vnútri dverí je medzi oceľovými platňami naliaty betón.