Výsledky, ktoré uverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA) a Európska komisia, poskytujú dobrý prehľad o tom, kde môžu plavci nájsť najlepšiu kvalitu vody na kúpanie.
Podľa uverejneného výročného hodnotenia je kvalita vôd v Európe naďalej vysoká. Takmer 85 % lokalít určených na kúpanie monitorovaných v roku 2019 v celej Európe spĺňa tie najvyššie a najprísnejšie normy výbornej kvality vody.
Minimálne „dostatočné“ požiadavky dosiahlo 95 % lokalít. Zo správy takisto vyplýva, že kvalita pobrežných lokalít na kúpanie je lepšia ako kvalita kúpalísk vo vnútrozemí.
Len 1,3 % zo všetkých lokalít sledovaných v minulom roku získalo hodnotenie „nevyhovujúce“. Tento údaj výrazne nekolíše od roku 2013, keď predstavoval 2 %, čo je dôkazom dlhodobého zlepšenia kvality vody na kúpanie.
Kúpanie na Slovensku
Na Slovensku bolo ohodnotených 32 lokalít na kúpanie. 87,5 % slovenských monitorovaných lokalít je v súlade s normami minimálnej kvality vôd na kúpanie stanovených v smernici, a preto sú klasifikované ako „dostatočné“ alebo lepšie.
Výbornú kvalitu získalo 20 slovenských lokalít (62,5 %) – Zlaté piesky (minulý rok mali hodnotenie - dobrý, polepšili si), Zelená voda, Velké Kolpašské jazero, Ružiná - pri obci Divín (polepšené skóre) a Ružiná pri obci Ružiná, Pláž Ormet a Drieňok (obe v rámci vodnej nádrže Teplý vrch), Liptovská Mara, Pod Bukovcom, Ružín, Veľká Domaša –Valkov, Veľká Domaša –Tíšava a Veľká Domaša – Nová Kelča, Vinianske jazero, Zemplínska šírava- Paľkov, Kamenec, Medvedia hora, Hôrka a Biela Hora, Šulianske jazero.
Dobrú kvalitu získalo sedem lokalít (21,88 %) - Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Počúvadlianske jazero, Veľká Domaša – Nová Kelča, Veľká Domaša – Holčíkovce, Veľká Domaša – Poľany, Veľká Domaša – Dobrá pláž.
Dostačujúcu kvalitu má jedna z hodnotených lokalít (3,13 %) – Vindšachtské jazero.
Nevyhovujúca (poor quality) je jedna lokalita (3,13 %) - Slnečné jazerá (majú nevyhovujúce hodnotenie od r. 2017, 2015-16 boli dobrý, 2012-2014 boli výborný).
Tri lokality na kúpanie neboli klasifikované (9,38 %) Kunovská priehrada, Dolnohodrušské jazero, Veľké Richňavské jazero.
Prečo je kvalita lokalít na kúpanie taká dôležitá?
Ľudské zdravie aj naďalej ohrozuje znečistenie vôd fekálnymi baktériami, a to najmä ak sa zistí vo vodách na kúpanie. Plávanie vo vode na znečistených plážach alebo v jazerách môže spôsobovať ochorenia. Hlavným zdrojom znečistenia je kanalizácia a odtok vody z poľnohospodárskych podnikov a ornej pôdy. Miera znečistenia sa zvyšuje pri silných dažďoch a záplavách, keď dochádza k pretekaniu kanalizácie a znečistená odtoková voda sa dostáva do riek a morí.
Z dôvodov pandémie koronavírusu a reštriktívnych opatrení zavedených v celej Európe sa však verejnosti odporúča vyhľadať aktualizované informácie o bezpečnostných opatreniach v lokalitách určených na kúpanie, ktoré vydávajú miestne a vnútroštátne orgány a prevádzkovatelia pláží.
Viac informácií o európsky témach nájdete na www.cas.sk.