Ich počet môže byť vysoký pravdepodobne z dôvodu brehových porastov rieky Hron, ale i vďaka projektu pre podporu biodiverzity. TASR o tom v pondelok informovala Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis v Banskej Bystrici. "Počet vtáčích druhov nás prekvapil, je to pomerne vysoké číslo vzhľadom na plochu areálu. U väčšiny druhov odborník zaznamenal hniezdenie, pričom až pre päť z nich platí, že ich populácia u nás klesá," reagoval v súvislosti s prieskumom Štefan Jančo z nadácie.
"Projekt Ochrana a podpora biodiverzity sme začali realizovať ako prvá spoločnosť na Slovensku. Začínali sme postupne auditom biodiverzity v tomto areáli a postupne pribúdali opatrenia na udržanie a rozšírenie výskytu rastlinných a živočíšnych druhov. V areáli ČOV sme vybudovali jazierko, ktoré zadržiava dažďovú vodu z blízkej budovy a je biotopom pre vodné rastliny a živočíchy. Máme tu tiež interaktívne prvky určené pre výučbu žiakov, založili sme les z lokálnych druhov drevín. Chceli by sme ukázať, že technický areál môže byť oázou biodiverzity," zdôraznila Slavomíra Vogelová z vodárenskej spoločnosti Veolia.
Podľa Nadácie Ekopolis ornitológ pre zlepšenie prostredia navrhol niekoľko opatrení, napríklad doplnenie krov, ktoré v areáli chýbajú. Stromy a kry vtákom poskytnú úkryt, potravu, hniezdne možnosti a časom môžu pribudnúť ďalšie vtáčie druhy.