Výskum poprednej univerzity Imperial College London, ktorej vedci radia britskej vláde v pandémii koronavírusu, zistil, že nariadené obmedzenia, ako napríklad zdržiavať sa doma, pomohli dostať pandémiu pod kontrolu.
Univerzita použila údaje Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) o úmrtiach v 11 krajinách v období do 4. mája - porovnala počet zaznamenaných úmrtí v krajinách s počtom úmrtí, ktoré predpovedal jej model, ak by sa žiadne obmedzenia nezaviedli.
Vedci odhadli, že stratégie týchto štátov odvrátili približne 3,1 milióna úmrtí. Uvedenými 11 krajinami boli: Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Británia, Španielsko, Belgicko, Rakúsko, Dánsko, Nórsko, Švédsko a Švajčiarsko.
Výskumníci tiež vypočítali, že obmedzujúce zásahy spôsobili, že reprodukčné číslo - teda koľko ľudí nakazí koronavírusom jeden infikovaný - kleslo v priemere o 82 percent, pod 1,0. "Naše výsledky ukazujú, že veľké nefarmaceutické zásahy a predovšetkým lockdown (prísne obmedzenie pohybu ľudí) majú obrovský vplyv na zmenšenie prenosu koronavírusu," napísali autori v štúdii, zverejnenej vydavateľstvom Nature Research.
"Prenos koronavírusu SARS-CoV-2 sa dá naďalej udržiavať pod kontrolou, ak budú úrady pokračovať v týchto zásahoch (opatreniach)," dodali vedci v štúdii. Vedci odhadli, že v spomínanom období sa koronavírusom nakazilo celkovo od 12 do 15 miliónov obyvateľov 11 krajín - čiže 3,2 až 4 percentá.
Medzi krajinami to výrazne kolísalo - v Nemecku sa koronavírusom infikovalo iba 710.000 ľudí, čiže 0,85 percenta obyvateľstva. Pre porovnanie, v Belgicku mali najvyššiu mieru nákazy, osem percent, a v Španielsku sa infikovalo približne 5,5 percenta populácie, teda 2,6 milióna obyvateľov.
Autori upozornili, že opatrenia ako obmedzenie verejných podujatí a zatvorenie škôl sa zavádzali v rýchlom slede za sebou, preto je ťažké určiť účinok každého opatrenia zvlášť. Avšak zistili, že opatrenia v rámci lockdownu ako celku mali citeľný a "zásadný" účinok - prenos koronavírusu sa znížil odhadom o 81 percent.
Autori pripustili jeden nedostatok svojho modelu: predpokladal totiž, že každé opatrenie má vo všetkých krajinách rovnaký účinok. Avšak v realite "bola zaznamenaná rôznorodosť v tom, aký efektívny bol lockdown v rôznych krajinách".