Jeho ohromnú veľkosť v týchto dňoch potvrdil aj slovenský výtvarný umelec Matúš Lányi (38), keď na dolné nádvorie „vkreslil“ pôdorys najznámejšej francúzskej Katedrály Notre Dame. S čím sa počas tvorby musel popasovať? Aj náš najnavštevovanejší hrad musel byť pre karanténne opatrenia zavretý, ale pred pár dňami privítal prvých návštevníkov.
Tí ostali prekvapení, keď rozsiahle spodné nádvorie našli vykolíkované a rozparcelované. „Nie, nič sa tam nejde stavať ani kopať. Je to aktivita mladého slovenského umelca Matúša Lányiho (38), ktorý pochádza odtiaľto a teraz žije v Banskej Štiavnici. Veľmi rýchlo sme sa na tomto zaujímavom projekte dohodli a došlo k jeho realizácii,“ prezradila kurátorka Dáša Pavúková-Uharčeková (47). Čím umelca zaujal práve tento hrad?
Na vyznačenie detailného pôdorysu som použil stovky metrov pásky a drevených kolíkov. Koľko ich je, presne neviem, lebo pri 600 kusoch som ich prestal počítať,“ vysvetľuje s úsmevom. Zároveň mal problém zatĺkať ich do zeme.„Netušil som, aká tvrdá je zem tu na hrade,“ pokračuje.
Dočasná inštalácia
Talentovaný umelec sa však musel pri tvorbe unikátu popasovať aj s ďalšími vecami. „Bojoval som aj s počasím, dážď nebol problém, ale museli sme kľučkovať pomedzi búrky,“ opisuje neľahký proces. Návštevníkom sa tento nápad, takto nezvyčajne porovnať rozmery kultúrnych pamiatok, páčil.
„Naozaj sme si v prvom momente mysleli, že tu chcú niečo stavať, potom, že to asi súvisí s archeologickým výskumom. Keď sme sa dozvedeli, že je to pôdorys Notre Dame, nechceli sme veriť, že je taká malá. Ktovie, ako by dopadol v porovnaní Trenčiansky hrad“ ostali užasnutí Petra (25) a Peter (33) z Trenčína. Inštalácia je dočasná a ide o tzv. geoglyf, ktorý tu už raz vznikol pred 12 rokmi. „Na hradnom nádvorí bude jeden týždeň a potom sa odstráni a začnú tu prebiehať kultúrne akcie až do jesene. Celú prípravu a inštaláciu si umelec hradil sám,“ dodala kurátorka.
Dielo v číslach
- Rozloha: vyše 6 000 m2
- Rozmery: 128x48 m
- Mierka: 1:1
- Čas inštalácie: 6 dní